Šefčíkovej nedostali ani garantovaných 95 percent z minuloročného rozpočtu. Školy a školské zariadenia, ktorých zriaďovateľom je mesto (teda 8 základných, 17 materských, 2 umelecké školy, Školské stredisko záujmovej činnosti, Centrum voľného času aj Stredisko služieb škole) čakajú úsporné opatrenia.
Ako sme už informovali, najvážnejšia situácia je práve v škôlkach, ktorým chýba 13,5 milióna korún. V tejto súvislosti sa hovorí o zlučovaní škôlok a prepúšťaní zamestnancov. "Všetko závisí od toho, či ostaneme na tomto rozpočte alebo sa nám v dohadovacom konaní s ministerstvom školstva podarí vybaviť viac peňazí. Ak nezískame garantované minimum vo výške 95% minuloročného rozpočtu, ukončíme pracovné pomery so zamestnancami, ktorí sú v dôchodkovom veku alebo majú pracovný pomer na dobu určitú," informovala Ľ. Šefčíková na tlačovej besede.
V materských školách je dnes 1355 detí, o ktoré sa stará 149 učiteliek. V ôsmich mestských základných školách dnes pracuje 355 pedagógov a navštevuje ich 4719 žiakov. Počty prvákov podľa slov Šefčíkovej každoročne klesajú. V tomto roku sa do prvého ročníka zapísalo o 43 detí menej ako vlani. Počet deviatakov, ktorí opúšťajú základné školy, je vyšší ako počet zapísaných prvákov. Vedúca oddelenia školstva nevidí budúcnosť dramaticky. "Očakávame prílev žiakov z okolitých obcí, ktoré avizujú, že s tými finančnými prostriedkami, ktoré majú k dispozícii, nemôžu školy ďalej prevádzkovať," dodala Ľ. Šefčíková.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš