zložitejšie, keďže od januára platí nový zákon a zdaňovacie pravidlá sú v prechodnom období trochu zmenené.
Tento rok je rozhodne výhodnejšie podať daňové priznanie načas a neoneskoriť sa ani o jeden deň. Zo zákona totiž príslušný daňový úrad oneskorencovi musí vyrúbiť sankcie za každý deň omeškania a tie sú vyššie, ako v minulosti. Nedajú sa odpustiť ani poskytnúť úľavu. "Do konca termínu na podanie sú už len dva týždne a tak odporúčame v prípade nejasností prísť sa poradiť a radšej zachovať disciplínu. Tlačivá sú k dispozícii na našich pracoviskách, ale klient si ich teraz môže stiahnuť aj z internetu, prípadne skenovať a vyplniť. Upozorňujem, že nesmú byť kopírované. Také nebudeme akceptovať a vrátia sa ako nespracované. Podať priznanie je nutné osobne," uviedol riaditeľ daňového úradu I. v Prešove Marián Kočiščák. Zdôraznil, že tlačivá musia byť vyplnené presne, vrátane príloh. Upozornil tiež na novinku, že nezaplatenie sankcie do 15 dní, znamená ďalšiu sankciu a tá môže byť od 500-tisíc do 1,5 milióna korún. To je však len jedna stránka veci. Druhou je meškanie s platením dane. V takom prípade musí príslušný úrad musí zo zákona uložiť sankčné úroky.
Na otázku ako sú pripravení na nápor klientov uviedol, že daňové priznania prijímajú každý deň od 8.do 16.hodiny, ale posledný marcový týždeň sú ochotní predĺžiť pracovnú dobu do 18.hodiny. Tento zmenený režim práce potvrdil aj riaditeľ Daňového úradu II. v Prešove Anton Karahuta. "V snahe uľahčiť situáciu klientom, sme výnimočne zriadili priestory aj na 1. poschodí objektu, kde sídlime, teda na Levočskej ulici. Tam vydáme tlačivá aj prijmeme vyplnené daňové priznania, ale pokladňa ostala na 7.poschodí."
Noviniek v daňovom zákone je hneď niekoľko, ale zásadným pravidlom je, že začala platiť jednotná 19-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Niektorí menší podnikatelia a živnostníci majú nejasnosti napríklad s paušálnou daňou. Ak sa ich príjem v roku 2003 zvýšil oproti predchádzajúcemu roku, obávajú sa, že budú musieť k uhradenej paušálnej dani zaplatiť doplatok. "Nevznikla im povinnosť doplatiť rozdiel. Ani v opačnom prípade, keď sa príjmy znížili, nie je možné rozdiel príjmov a paušálnej dane vrátiť. Hoci sú tu disproporcie, paušálnu daň treba považovať za vysporiadanú," vysvetlila v tej súvislosti Mária Stahovcová z oddelenia dane z príjmov.
Mária Dlabolová za oddelenie registra daňových subjektov zase upozornila na zmeny v súvislosti s vydávaním nových osvedčení o registrácii pre platcov DPH. Ako konštatovala, v týchto dňoch ich daňové úrady začnú expedovať jednotlivým subjektom a to zdarma. Termín na definitívne ukončenie procesu je koniec apríla a vtedy zároveň prestanú platiť súčasné osvedčenia. "Pôjde o dve farebne odlíšené kartičky zaliate v plaste. Bude na nich číselný kód krajiny a identifikačný číselný kód platcu DPH podľa typu, ktorý vygeneruje počítačový systém. Len tým, ktorí majú registračné pokladnice sa číslený kód nezmení," konkretizovala Dlabolová prvý krok k nadnárodnému informačnému systému VIES, ktorý bude platiť pre všetky krajiny po vstupe do EÚ. V praxi to bude znamenať, že všetci podnikatelia v EÚ sú budú môcť cez spoločný register zistiť údaje o svojom partnerovi oficiálnou cestou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš