samosprávny kraj. Hoci je marec, predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík (na snímke) ešte delimitačné protokoly z tejto činnosti nepodpisoval. "Musím povedať, že ten istý počet ľudí na našom zdravotnom odbore spracováva aj agendu bývalých okresných štátnych lekárov v rámci celého Prešovského kraja, pritom od štátu sme na to nedostali ani korunu, ani pracovné miesto. Samozrejme budeme o to žiadať, " uviedol. Zároveň podotkol, že je to problém, s ktorým zápasia, ale nie je to hlavný problém zdravotníctva, tým sú dlhy.
Do agendy okresných štátnych lekárov patrila tiež služba prvej pomoci a organizovanie tejto dostal rovnako do povinnosti samosprávny kraj, predseda samosprávneho kraja tvrdí, že je veľmi nevýhodná. "Stratová a preto mnohí rozmýšľajú ako od toho odísť. Dovolím si však tvrdiť, že každý lekár, ktorý má licenciu na poskytovanie zdravotníckej starostlivosti, najmä čo sa týka obvodných lekárov, alebo lekárov prvého kontaktu, majú povinnosť starať sa o svojich pacientov stále. Nielen v rámci pracovného času." V tejto súvislosti si položil otázku, či u lekára by vôbec mala existovať pracovná doba, lebo lekár je lekárom vždy, v každej sekunde.
Problém s lekárskou službou prvej pomoci (LSPP) podľa predsedu samosprávneho kraja nie je pri veľkých nemocniciach, skôr pri poliklinických zariadeniach. "Preto, že systém financovania je zlý." Vo Vysokých Tatrách dostalo mesto budovu polikliniky do majetku za záväzky, "nech potom mesto je garantom LSPP". Chudík podotkol, že je lekár, takže táto problematika je mu veľmi blízka. "Čo sa týka polikliniky Sabinov, časti Lipany, tak to dôverne poznám, bol som tam riaditeľom. Bol by problém, keby ľudia z Brezovice, Brezovičky, Šarišských Draviec, Bajeroviec a Nižného Slavkova chodili na pohotovosť až do Sabinova. Preto pristupujeme k tomu, aby polikliniku zobralo mesto. Môj názor je taký, že polikliniky nemali zo zákona prejsť pod samosprávne kraje, ale pod mestá, keď nemocnice I. typu prešli pod mestá." Pokračoval, že teraz riešia problém LSPP v Giraltovciach, kde ju má na starosti súkromná spoločnosť, ktorá v poliklinike sprivatizovala zdravotnú činnosť. Mesačne sú však na nej stratoví asi 30-tisíc korún, a tak ju vypovedali.
"Primátor Giraltoviec Ján Rubis ma prišiel informovať, že fungovaním lekárskej služby prvej pomoci sa už zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Vyslovil požiadavku, aby budova polikliniky prešla do majetku mesta a LSPP bude mesto zabezpečovať. Ak nám budú vedieť garantovať, že od 1. mája môžu prevziať LSPP, tým pádom v apríli na rokovaní zastupiteľstva PSK môže byť schválené, že dostanú budovu polikliniky do majetku, za záväzky, tak ako tomu bolo pri meste Vysoké Tatry." Chudík uviedol, že tá istá ponuka platí aj pre primátora Lipian Eduarda Vokála. "Tam boli záväzky asi vo výške 400-tisíc korún, stúpli však na 800-tisíc, táto suma sa však primátorovi zdá vysoká. Nedá sa však ináč, keď tak sa rozhodlo v Tatrách, tak sa to bude riešiť v Giraltovciach, tak to musí byť aj v Lipanoch." Čo sa týka polikliniky v Sabinove, predseda podotkol, že v roku 2003 vyrobila dlh cez 5 miliónov korún, momentálne už ide takmer na nulu, ale dlh tam stále vzniká cez LSPP v Lipanoch. Napokon zdôraznil, že o iných problémoch LSPP v Prešovskom kraji nevie.
V tejto súvislosti sme ešte poukázali na fakt, že mnohí lekári poukazujú na nízke odmeny za pohotovostné služby. Napríklad nezisková organizácia Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove platí lekárovi za službu cez pracovný deň 50 korún (v Giraltovciach je to 52 Sk) a počas víkendu a sviatkov 75 korún. Nedehonestuje toto prácu lekárov, spýtali sme sa? "Dehonestuje, ale toto by mala riešiť poisťovňa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom financií," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš