jeho družkou a jej ďalšími jedenástimi deťmi bývali presne rok.
"Jednoducho nám v pondelok pobalili veci a vyhodili z domu. Vraj nás už nechcú a máme ísť, kde chceme," hovoria sedemnásťročný Dionýz a dvanásťročný Erik Baloghovci.
"Nikdy nás nemal rád, otec i družka nám vždy dávali pocítiť, že o nás nestoja. Oddeľovali nás od ostatných, správali sa k nám inak," tvrdia svorne bratia, z ktorých školu navštevuje len ten mladší.
Bez peňazí, proti tme, vybrali sa teda na stanicu, aby sa vlakom načierno dostali do Košíc. Tu totiž býva sestra ich zosnulej matky, po ktorej smrti odišli v marci minulého roku bývať k otcovi.
"Nemali sme peniaze, trochu jedla nám dali ľudia, čo boli na stanici," hovorí Dionýz.
"Prišli sme najprv za babkou, je to otcova mama, no neprijala nás. Že ona nás doma nechce a máme ísť preč. Tak sme opäť prespali na stanici," spomína Dionýz.
Na ďalší deň zašli za svojou tetou, ktorá žije na Podhradovej.
"Raz ich už jeho družka vyhodila spolu s otcom. To prespali u babky v Košiciach. Ale ani ja im teraz neviem pomôcť. Som chorá, šesť rokov sa liečim, mám vlastné tri deti a navyše situácia v našej domácnosti tiež nie je dobrá. Mám problémy s manželom. Chlapci sa aj preto báli hneď k nám prísť," vysvetľuje ich teta so slovami, že s otcom Baloghovcov nie je a nikdy nebola v kontakte. Jej sestra s ním nežila už jedenásť rokov a až do svojej smrti vychovávala chlapcov sama na Luniku IX. Inú rodinu už deti nemajú.
"Keď ku mne v stredu prišli, zobrala som ich na sociálny odbor nášho okresného úradu, ale tamojší pracovníci už boli na odchode, bolo pol piatej. Povedali, vraj máme ísť podať oznámenie na políciu. Tam sme spoločne so službukonajúcim policajtom obvolávali niekoľko zariadení pre opustené deti. Ale nik nám nevyšiel v ústrety," hovorí Ružena Šuhová.
"Došli okolo pol siedmej večer, a tak som obtelefonoval viacero zariadení. Ústav pre mladistvých na Hornom Bankove ich odmietol, podobne Diagnostický ústav na Opátskom, ujať sa ich nechceli ani v Detskom domove na Uralskej," povedal nám nadporučík policajného zboru Košice Západ.
"Napokon sa mi podarilo dohodnúť sa so Strediskom krízovej intervencie (Krízovým strediskom) na Adlerovej. Sľúbili mi, že urobia výnimku a ak prinesiem potvrdenie od lekára o ich vyhovujúcom zdravotnom stave, tak ich na noc prichýlia. Na druhý deň sa vraj pokúsia riešiť situáciu cez nejakú sociálnu pracovníčku," hovorí policajt, ktorého sme už po pracovnom čase spoločne s deťmi zastihli na vyšetrení vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou na Tr. SNP.
"S takýmto niečím som sa doteraz nestretol. Žiaľ, v Košiciach neexistuje zariadenie, ktoré by takéto prípady dokázalo urgentne prijať v akúkoľvek dennú a najmä nočnú hodinu. Ak niekto príde a nahlási opustenie dieťaťa, jeho osud je už len na iniciatíve polície. Hoci mám už po službe, vyplýva mi to z mojej povinnosti. Preto som s deťmi tu, veď jedno z nich je ešte maloleté, nemôžem ho nechať na ulici," pokrčí plecami so slovami, že na otca detí bolo prijaté trestné oznámenie. Po preverení jeho pobytu sa začne trestné stíhanie za opustenie dieťaťa, keďže ide o jediného blízkeho príbuzného, ktorému boli deti zverené.
Ako sme sa dozvedeli, v Krízovom stredisku na Adlerovej súrodenci strávili noc a včera už tamojší pracovníci situáciu riešili s príslušným sociálnym odborom, kde deti podľa bydliska patria. Chlapci budú pravdepodobne umiestnení v detskom domove.
"Podľa zákona je detský domov povinný ujať sa všetkých detí, ktoré naliehavo potrebujú pomoc, pretože sú bez prostriedkov a ohrozené na zdraví a živote. Mali tak urobiť hneď, keď sa na nich polícia obrátila," povedala nám pracovníčka Krízového strediska, ktoré prednostne rieši najmä deti s poruchami správania, deti týrané a také, u ktorých je ich doterajšia výchova vážne narušená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš