nedá.
"Náš sused kedysi pracoval na hygiene v Poprade. Keď sa sem prisťahoval, vykopal si studňu a dal si urobiť rozbor vody. Nebola vhodná na pitie. Neskôr dal urobiť rozbory aj ostatným a asi nik nemal vhodnú vodu. Na pitie kupujeme minerálky alebo ovocné šťavy. Voda sa dá piť, ale iba prevarená, takže aspoň čaj si môžeme urobiť. Neviem presne, akej látky je tam veľa, ale keď ju prevaríte, ostane v hrnci kopu vodného kameňa. Na kúpanie je však dobrá," tvrdí jedna z obyvateliek Čenčíc, pani Slavkovská. Jej manžel Ladislav však hovorí, že už 60 rokov vodu pije a nič mu nie je.
V niektorých domoch sa však nedá vo vode zo studne ani prať. O niekoľko domov vyššie tečie z kohútikov červenkastá tekutina. Domáca pani chodí po vodu k susedom.
Starosta Jánoviec chce túto situáciu zmeniť. Do Čenčíc, kde bývajú najmä chalupári, chce priviesť vodovod i kanalizáciu. "Z fondov Európskej únie chceme požiadať o finančné prostriedky na stavbu kanalizácie a vodovodu v tejto časti obce. Podľa projektu budeme potrebovať asi 18 miliónov korún. Do Čenčíc musíme natiahnuť približne dva kilometre rúr kanalizácie a 1,5 kilometra rúr vodovodu. Napojiť by sme sa mali na centrálnu vetvu vodojemu, ktorý do Jánoviec vedie z rezervoáru v Liptovskej Tepličke. Je to veľa peňazí na takú obec, akou sme my, ale dúfame, že uspejeme. Veď len na vypracovanie projektov sme už minuli 300-tisíc korún," tvrdí starosta Jánoviec Michal Kromka.
Podľa slov Emílie Slovíkovej z oddelenia hygieny životného prostredia regionálneho úradu verejného zdravia so sídlom v Poprade je v okrese iba jedna obec bez verejného vodovodu. "Ak nerátame rómske osady, tak iba obec Vydrník v okrese Poprad nemá verejný vodovod," uviedla hygienička.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš