aktuálnej situácii. Ako konštatoval, po uplatnení reformných krokov do praxe v rámci obvodu teraz evidujú nezamestnaných nielen v okrese Prešov, ale aj Sabinov. Údaje z konca januára tohto roku hovoria o tom, že v okrese Prešov je 17 200 evidovaných uchádzačov o zamestnanie a v okrese Sabinov 7 200. Podľa jeho slov vlani v rovnakom období bolo len v Prešove 18 500 ľudí bez práce, čím argumentoval pokles v evidencii.
Vyjadril aj svoj názor na transformáciu úradu: "Nové pravidlá vnesú väčší poriadok do evidencie, to znamená, že ľudia nebudú môcť pracovať načierno a zároveň figurovať v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Mobilita za prácou je už teraz veľká a bude narastať, čo opäť predpokladá pokles evidovaných."
Napriek týmto optimistickým očakávaniam úradníkov je nahlásených niekoľko hromadných prepúšťaní z prešovských firiem. Napríklad zo ZVL Auto už vo februári dostalo výpoveď 60 ľudí. Cihan Slovakia nahlásil 48 prebytočných zamestnancov, Ten expres 66 a Hydina Prešov 78. Z krajského úradu odchádza 294 ľudí a Křižík, a. s. v konkurze predbežne nahlásil 500 ľudí. K terajšiemu číslu 17 200 uchádzačov o prácu teda pribudne skoro tisíc ďalších.
O voľných pracovných miestach tentoraz nebola reč. Po novom ich totiž zamestnávatelia nemusia hlásiť úradu práce, no nie je žiadnym tajomstvom, že jednoducho nie sú. V súvislosti s novou povinnosťou uchádzačov o prácu, hlásiť sa raz týždenne, Molčan uviedol, že v 26 obciach okresu Prešov vytvorili kontaktné miesta, kde sa môžu hlásiť. Sprostredkovateľky cestujú za svojimi klientmi štyrikrát v týždni. Len ľudia zo spádovej oblasti v blízkosti mesta musia cestovať do Prešova.
"Uvažujeme aj o tom, že vytvoríme kontaktné miesta na prešovských sídliskách III. a Sekčov. Pokles počtu kontaktov však bude narastať v súvislosti s aktivizáciou uchádzačov o prácu a malými obecnými službami. V čase, keď sú zapojení do takých prác, majú povinnosť hlásiť sa len raz mesačne," dodal Molčan.
Do včerajška uzavreli dohodu so 126 obcami a mestami, čo znamená, že v súčasnosti je aktivizovaných a pracuje 3 980 ľudí v oboch okresoch. Od polovice marca by sa ich počet mal zvýšiť na 5 040. "Záujem zo strany starostov je veľký, ale chýba nám odozva od právnických a fyzických osôb, neziskových a mimovládnych organizácií. Uzavreli sme síce 115 dohôd s obcami a mestami, ale len 11 s mimovládnymi organizáciami," poznamenala vedúca oddelenia aktívnej politiky trhu práce Mária Horská.
Medzi mestá, kde bol najvyšší záujem, zaradila Veľký Šariš, kde takto pracuje 250 ľudí, Lipany aktivizovali 200 a nad 100 ľudí zamestnali aj také obce, ako sú Nižný Slavkov, Šarišské Michaľany, Terňa a Lemešany. V ostatných prípadoch ide o menší počet. V stotisícovom meste Prešov sa našla práca pre 130 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš