pozemkového, pôdneho a lesného hospodárstva Krajského úradu v Prešove. Prednostom KLÚ v Prešove je Jozef Kulan.
Vedúcimi ôsmich obvodných lesných úradov v Prešovskom kraji sú: v Prešove Anton Paločko, v Bardejove Peter Eliaš, Humennom Ján Kráľ, v Kežmarku Norbert Dunajský, Poprade Júlia Chovancová, Snine Pavol Kruľ, Stropkove Štefan Mičko a vo Vranove nad Topľou Jozef Boroš.
V lesných úradoch pracuje v súčasnosti 49 zamestnancov. Po prepustení šiestich pracovníkov by v marci tohto roka mali odísť ešte dvaja, takže konečný stav zamestnancov bude 47, z toho jeden vo verejnej službe. Na tento rok má KLÚ v rozpočte 14,4 milióna korún. "Iba na priame mzdy nám bude chýbať zhruba 1, 5 milióna korún. Zatiaľ sme nedostali faktúry za dodávku energií. Nemáme dostatok výpočtovej techniky. Pokiaľ nedôjde čo najskôr k delimitácii majetku v rámci bývalej štátnej správy, tak to vyzerá, že deficit nám ešte narastie," uviedol pre Korzár prednosta KLÚ Jozef Kulan.
"Nosnou úlohou pre nás sú konania na schválenie lesných hospodárskych plánov. Čaká nás v tomto roku šesť základných protokolov na lesné hospodárske plány v lesných hospodárskych celkoch Koškovce, Výrava, Podolínec, Červený Kláštor a Vysoké Tatry celok Spišská Belá - na celkovej výmere 33 688 hektárov. Zároveň pracujeme na deviatich záverečných protokoloch lesných hospodárskych celkov o výmere 58 171 hektárov, ako sú Zboj, Ulič, Topoľa, Radatice, Sabinov, Prešov, Benkovo, Liptovská Teplička a Chminianska Nová Ves. Patrí tu aj časť Margecian."
Lesný hospodársky plán je podľa J. Kulana najdôležitejší dokument pre hospodárenie v lese, pretože zaznamenáva všetky úlohy, ktoré vlastník alebo užívate lesa musí vykonať. Plány zaznamenávajú výšky ťažieb, čo majú zalesniť a v akom drevinovom zložení a výmerách. "Po rozdelení štátnej správy sme viac špecializovaní na lesnícku činnosť. Ministerstvo sa dnes automaticky podieľa na riadení tejto činnosti a pristupuje k tomu aktívnejšie. Aj my sa dnes môžeme viac a do hĺbky venovať lesnej činnosti. Predpokladom je, že sa to najprv zabehne a budeme sedieť v priestoroch bývalého okresného úradu na Námestí mieru. V pohybe sú takisto lesné úrady v Humennom, Kežmarku, pravdepodobne k presunu dôjde aj v Bardejove. Ľudia sa potrebujú najprv usporiadať, aby mohli začať robiť," pripomenul.
Nárast odbornej práce zaznamenali na po vzniku KLÚ pri schvaľovaní zmlúv na nájom práva poľovníctva. "Je to prirodzené. Na 70 až 80 percent územia Prešovského kraja v roku 2003 a 2004 končí platnosť zmlúv a vytvárajú sa nové. Každý rok sa to spresňuje a vlastníci môžu uplatniť nárok na zmenu hraníc revírov, tým sa konania trochu komplikujú. Rieši sa to štandardným postupom. Zatiaľ to aplikujeme podľa súčasného platného zákona o poľovníctve. Pripravuje sa nový. V čase, keď nový zákon vstúpi do platnosti, uvidíme, či sa už začaté konania budú dokončovať v zmysle terajšieho zákona alebo po novom," doplnil J. Kulan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš