„Komunikácia koordinačného strediska s operačnými strediskami záchranných zložiek cez vybudované prenosové prostredie je dnes už dostatočne rýchla," uviedol pre novinárov vedúci odboru krízového riadenia Krajského úradu v Prešove Ladislav Hric.
Problém vidí v zneužívaní IZS, v blokovaní linky tiesňového volania pre ľudí v núdzi a v neoprávnenom vyzývaní záchranných zložiek na výjazdy. Od vzniku IZS v Prešove od 1. júla 2003 do konca roka zaznamenali cez 400-tisíc tiesňových volaní. Pritom oprávnených volaní bolo len 1,7 percenta. „Prevádzka volaní, spätných kontrolných volaní aj s nájmom liniek nás mesačne stojí okolo 80-tisíc korún. Priemerne denne máme vyše 2 500 až 3 000 volaní. Tento stav je naozaj alarmujúci. Nemôžeme sa s tým uspokojiť, preto sme navrhli zamedziť možnosti volania na linku 112, hlavne z mobilných telefónov v sieti mobilných operátorov bez SIM karty tak, ako tomu je pri linkách tiesňového volania, ktoré fungujú súbežne s linkou 112. Ide o linky 150, 155 a 158, teda o linky základných záchranných zložiek, hasičov, zdravotnej záchrannej služby a polície. Prebiehajú rokovania s mobilnými operátormi, aby toto bolo znemožnené. Volajúcich, ktorí opakovane používajú voči operátorom invektívy, máme zaznamenaných, či už volajú z pevných alebo mobilných sietí. Začneme voči nim priestupkové konanie. Zákon umožňuje v rámci priestupkového konania udeliť pokutu až do výšky 50- tisíc korún."
Perspektívnou sa javí možnosť určovania polohy volajúceho z mobilných telefónov. „Áno, o tom sa rokuje s mobilnými operátormi, aby sme na základe prenosového systému dokázali zhruba identifikovať miesto, odkiaľ sa volalo. Zatiaľ to nie je zmluvne zabezpečené," povedal prednosta Krajského úradu (KÚ) Prešov Jozef Polačko.
Na pôde KÚ Prešov pripravujú rozšírenie priestorov pre IZS, pretože postupne by mali k dvanástich operátorom pribudnúť ďalší z ostatných záchranných zložiek. „V prvom rade to budú štyria operátori z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Vytvorila sa spoločná pracovná skupina zo zástupcov Úradu civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR a Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR. Ich úlohou bude cez prieskum na koordinačných strediskách vypracovať návrh zabezpečenia výkonu činností príslušníkov HaZZ v tomto roku a to vrátane organizačného a technického zabezpečenia priameho riadenia jednotiek HaZZ z našich koordinačných stredísk. Naša doterajšia činnosť, spočívajúca v prijímaní, vyhodnocovaní a presmerovávaní telefonátov, sa rozšíri. Hasiči budú môcť priamo koordinovať svoje zložky v mieste zásahu. Do budúcnosti sa takto uvažuje aj so zdravotnou službou," ozrejmil L. Hric.
Dodal, že ťažšie to bude s policajným zborom, pretože niektoré ich pracovné veci podľa zákona spadajú pod istý stupeň utajenia. „Myslím si však, že bude možné, aby aspoň jeden operátor k nám prišiel s tým, že bude prenášať informácie na svoje operačné stredisko."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš