ktoré včera prezentoval vedúci odboru Mikuláš Drab (na snímke), v oboch okresoch v súčasnosti pôsobí 15 144 podnikateľských subjektov, z toho 12 171 v Prešove a 2 943 v Sabinove. Od začiatku roka vzrástol počet subjektov o 240.
Mikuláš Drab pripomenul, že podľa novely zákona o správnom konaní majú jednotlivé úrady povinnosť viesť evidenciu o príjmoch. Preto uviedol už aj prehľad o uhradených poplatkoch v kolkových známkach za poskytnuté služby. Od začiatku roka ide o sumu 510-tisíc korún.
Novinkou boli aj nové preukazy pre kontrolórov a hoci išlo o formálnu záležitosť, trochu sa pozdržali. Tie, ktoré rezortné ministerstvo vydalo v januári, totiž obsahovali chybu. Kontrolóri podľa nich zastupovali okresný, nie obvodný úrad a tak sa museli vymeniť. Za ten čas však spomínaní pracovníci vykonali 59 kontrolných akcií. Tri z nich ukončili v blokovom konaní, ostatné sú ešte v štádiu riešenia.
"V súčasnosti je trend zamestnávať ľudí na živnosť. V tej súvislosti sa nám v poslednom čase objavujú zaujímavé prípady potvrdení o odbornej praxi tam, kde si to vydanie živnostenského oprávnenia vyžaduje. Napríklad istý právnik z Popradu potvrdil 5-ročnú prax záujemcu o živnosť. Pri preverovaní sa zistilo, že nikde v záznamoch nefiguroval ako zamestnanec a neboli zaňho platené odvody. Pri ďalšom šetrení právnik uviedol, že dotyčný uňho pracoval bez nároku na honorár. No, je ťažké uveriť, že sú takí obetaví ľudia, čo robia roky zadarmo," uviedol prednosta Obvodného úradu v Prešove Štefan Kužma.
Ako dodal M. Drab, takýchto prípadov je viac a zvyčajne ide o realitné a cestovné kancelárie, prípade pohostinstvá či reštaurácie. "Spolupracujeme so Sociálnou poisťovňou aj kvôli výmene informácií o konkurzoch a pohľadávkach. Údaje žiadateľov sa preto dajú ľahko overiť. Ak zistíme problém, môžeme ho posudzovať ako priestupok úmyselného udania nesprávneho údaju a sankcionovať pokutou do výšky 1000 korún."
Dodávame, že ak žiadateľ predloží nehodnoverné podklady a príslušný odbor to zistí, nevydá mu živnostenské oprávnenie alebo koncesiu. Pritom nie všetky profesie si vyžadujú potvrdenie o praxi. Navyše, je možnosť získať potrebnú kvalifikáciu, najmä pri remeselných profesiách, cez príslušnú Živnostenskú komoru za poplatok 4-tisíc korún. Po absolvovaní kurzu, skúšok a vystavení osvedčenia nie je problém žiadať o vydanie oprávnenia.
Z iného súdka sú zase také prípady, kedy napríklad čalúnnik preruší živnosť na určitú dobu, ale v skutočnosti veselo podniká ďalej. Aj v tomto prípade sa natíska otázka, ako voči nemu postupovať. Zdá sa, že množiace sa podvrhy si vyžiadajú návrh na legislatívnu zmenu v živnostenskom zákone. Možno by mal byť ošetrený o klauzulu, podľa ktorej sa taký žiadateľ stáva nedôveryhodným a o živnosť istý čas nebude môcť žiadať.
Trend zamestnávania na živnosť je jedna vec. Druhá je zamestnávanie na čierno, čo sa síce v spoločnosti už neraz kritizovalo, ale stáva sa čoraz bežnejšou praxou zo strany zamestnávateľov. Tí sa často neponáhľajú s riadnou pracovnou zmluvou. Zamestnanec sa potom nedobrovoľne ocitne v patovej situácii, kedy ani nemôže dokázať, že prax skutočne má. Svedčí o tom aj jeden údaj. Národný úrad práce tri roky po sebe vykazoval pokles záujmu zo strany zamestnávateľov o profesie kuchárov, čašníkov, či hostinských. Faktom však je, že podobné zariadenia v mestách aj obciach stále vznikajú. Otázkou potom je, koho zamestnávajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš