140 poberateľov sociálnych dávok plus štyroch koordinátorov.
„Úrad práce nám poskytol zoznamy poberateľov sociálnych dávok a evidovaných nezamestnaných. Náhodne sme z tohto obsiahleho zoznamu vybrali 140 osôb, ktoré sme vyzvali, aby sa v určený deň dostavili k nám, do zasadacej miestnosti Mestského úradu v Prešove," uviedla včera vedúca odboru mestských organizácií a verejnoprospešných činností Mestského úradu v Prešove Andrea Marcinková (na snímke).
Podľa jej slov 90 poberateľov sociálnych dávok hneď pristúpilo na to, že budú vykonávať menšie obecné služby. „Zhruba 50 ľudí okamžite odmietlo tieto práce, teda nemajú záujem ani o aktivačný príspevok, ktorý môžu dostať ku sociálnej dávke."
Najprv chcelo mesto začať s menšími obecnými službami 8. marca, avšak „z dôvodu, že nám viacerí ľudia odmietli, sme museli robiť dovýber do počtu 140 pracovníkov". Podľa Marcinkovej nebol k včerajšiemu dňu tento počet naplnený, mali len 130 ľudí.
„Zákon tiež hovorí o tom, že musia odpracovať najmenej desať hodín týždenne. Vo svojej žiadosti sme uviedli, že chceme, aby pracovali štyri hodiny denne, aby za nimi bolo aj nejakú prácu vidieť. Ich reakcia na túto našu požiadavku bola taká, že chcú robiť len dve hodiny," doplnila A. Marcinková a upresnila, že ide o činnosti spojené s čistením mesta, verejnej zelene, odpratávaním divokých skládok a čistením priestorov mestských lesov.
Okrem toho bude pôsobiť 20 ľudí ako rómska hliadka, ktorá bude spolupracovať s mestskou políciou v Prešove. Spomínaní štyria koordinátori budú 8 hodín denne priamo v teréne dohliadať na ostatných pracovníkov, evidovať dochádzku, vydávať náradie a podobne. Po dohode s úradom práce by mali vybraní poberatelia sociálnych dávok začať pracovať od 15. marca. Rozdelení budú rovnomerne v jednotlivých mestských častiach.
Mestský úrad bude vykonávať kompletnú administratívu. Vedúca odboru uviedla, že zo zákona má samospráva možnosť získať finančný príspevok, ktorý sa pohybuje v rozpätí 400 až 822 korún na jedného pracovníka. „Ten príspevok znamená to, že my dostaneme z úradu práce financie, z ktorých zaplatíme úrazové poistenie, zaplatíme ochranné pracovné prostriedky - rukavice a mzdu koordinátora. Pracovné náradie si musíme zabezpečiť z prostriedkov mesta," dodala Andrea Marcinková.
Podľa slov primátora Milana Benča je Mestský úrad v Prešove schopný zabezpečiť aj 400 miest na menšie obecné služby pre dlhodobo nezamestnaných. Primátor počíta aj s problémami. „Mali sme takú skúsenosť z verejnoprospešných prác, že ešte len nastúpili a už pýtali peniaze. Najprv práca, potom pláca. Niet pomoci. Takto to funguje všade vo svete," povedal primátor s tým, že „počítame s vyhrážkami, kadečím", ale potvrdenie budú vydávať po odpracovaní danej úlohy, nie iba za účasť.
Hoci si zamestnanie týchto pracovníkov vyžiada pre mestskú samosprávu nielen zvýšenú administratívu, ale aj náklady, primátor verí, že sa to vykompenzuje. „Chceme, aby mesto bolo čistejšie, menej prašné, aby bolo menej buriny." Vykonané práce nebude musieť radnica účtovať firmám, ktoré sa majú starať o čistotu mesta a zeleň.
Veľké množstvo poberateľov sociálnych dávok tvoria Rómovia. Ako uviedol M. Benč, v Prešove neskúmajú národnosť, takže je ťažké určiť, koľko z pracovníkov na menšie obecné služby je Rómov. Podľa našich informácií je ich vyše 50 percent, medzi tými, čo ponuku odmietli, boli väčšinou Nerómovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš