Korzár logo Korzár Spiš

Júlia Čurillová napísala svoju prvú báseň na hodine matematiky s príznačným názvom Matematická...

Meno Júlie Čurillovej poznajú nielen žiaci školy v Bystranoch, kde učí, ale aj Domaňovčania z práce v samospráve, no najmä celoslovenská literárna

obec. Z úspešnej recitátorky sa stala rovnako úspešná poetka. Autorka básní, za ktoré získala nejedno ocenenie, si na svoje prvé dotyky s poéziou spomína veľmi živo.

"K poézii som sa dostala cez recitáciu. Stretávala som sa s poetickým aj prozaickým slovom a tieto veci ma oslovili. Chcela som sa podobať ich autorom a ako desaťročná som sa pokúsila napísať svoju vlastnú báseň. Dodnes si ju pamätám, mala len niekoľko riadkov a písala som ju pod lavicou na hodine matematiky," spomína si na piatu triedu. Učiteľ ju "načapal" a báseň jej vzal, prečítal si ju a bez komentára pripol na nástenku. "Potom mi povedal, že mám šťastie, že to súvisí s matematikou, ináč by za to bola poznámka," usmeje sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na učiteľov mala vraj vždy šťastie, najmä na dobrých slovenčinárov. "Zobrali ma pod patronát, posielali moje básničky na súťaže a uverejňovali ich v školských časopisoch. Neskôr učiteľov vystriedal Spišský literárny klub a Janko Petrík, ktorý je dodnes krstným otcom mojich básní," hovorí o priateľovi, básnikovi a redaktorovi Slovenského rozhlasu. Spomína si, že k jej básňam, ktoré často dostával do rúk ako prvý, býval veľmi kritický. "A nielen on. V klube sa schádzali mnohí vyzretí básnici. Stále mi nachádzali chyby a ja som tomu nie veľmi rozumela. Začali so mnou vchádzať do literárnej teórie a dnes hovoria, že ma naučili písať. No ja si myslím, že to tak celkom nie je," hovorí Júlia.

Recept, ako napísať dobrú báseň, vyzerá podľa nej jednoducho. "Väčšinou píšem tak, že si báseň hovorí a ak si ju zapamätám do rána, je dobrá. Ak som ju zabudla, asi nestála za to, aby sa dostala na papier," zhodnotí. Inšpiráciu nachádza vo svete okolo seba, vo svojich blízkych.

SkryťVypnúť reklamu

V jej poézii nájdete pocity, prežívanie, ale aj momentky zo života, na ktoré má svojský pohľad. Otvorene o sebe hovorí, že je rebelkou. "Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že úloha ženy mi nesedí. Ak by som verila v reinkarnáciu, povedala by som, že toto je prvý život, ktorý žijem ako žena. A ťažko sa mi žije. Ja napríklad nenosievam sukne, som rebel, nikdy nie som spokojná so sebou ani so životom okolo seba. Mužstvo vo mne skryté sa možno prejavuje navonok práve tým rebelantstvom," vysvetľuje.

Keď svojho času recitovala na Vansovej Lomničke (čo je súťaž len pre ženy), sedela na zemi bosá, oblečená v koži, a vtedy o nej Elena Ťapajová v časopise Slovenka napísala - dvadsaťpäťročná matka troch detí a rebel v čiernej koži...

Naopak, v úlohe matky sa Júlia Čurillová našla. S manželom vychovávajú tri dcéry. O písanie sa pokúšajú všetky tri. Mame už dali prečítať svoje prvotiny. "Neopravujem ich, ani to nekomentujem. poviem, že je to pekné, ale neťahám ich. Neviem, či pôjdu v mojich šľapajach, ale všetky tri majú kladný vzťah k literatúre, k písanému aj hovorenému slovu, čo je v dnešnej pretechnizovanej dobe dobré," tvrdí autorka.

SkryťVypnúť reklamu

Poézia je pre ňu soľou života. "Nie je to v mojom prípade fráza ani klišé. Občas mám rada pikantné veci, slané, štipľavé, vtedy sa poéziou doslova kŕmim a žijem s ňou. No a potom prídu nejaké boliestky, treba si dať neslanú diétu a vtedy soľ vynechám. Som chaotický básnik - píšem veľmi veľa alebo vôbec nepíšem," priznáva sa.

Tvorivá poetka dodnes nevydala svoju knižku. Donedávna sa jej bránila, tvrdiac, že poézia jej je osobnou výpoveďou, ktorú nemá kto čo rozpitvávať a vidieť autorke až do žalúdka. "Dnes si myslím, že existuje dosť veľké množstvo ľudí, ktorí by moju knižku chceli vidieť a prečítať. Dnes teda vravím áno, lenže nie je to také jednoduché, je to otázka financovania, distribúcie," hovorí pragmaticky.

Ak by sa jej vydanie zbierky predsa len podarilo, venovala by ju otcovi. "Odkedy som prišla o otca, je túžba po knihe ešte väčšia. Chcela by som ju venovať práve jemu," dodáva.

Autor: top

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu