informovali o tom, že mesto predbežne vybralo lokality pre neplatičov. Hoci sa týmto materiálom síce bude oficiálne zaoberať mestská rada až teraz v marci (raz už bol z rokovania stiahnutý), petičná akcia nespokojných občanov je v plnom prúde. A pravdou je, že nech by mesto vybralo akúkoľvek lokalitu, jej obyvatelia s príchodom nových susedov tohto typu súhlasiť nebudú a budú sa proti tomu brániť.
Do „jamy levovej", na verejné zhromaždenie nespokojných občanov prišli primátor Milan Benč, hlavný architekt mesta Vladimír Ligus a poslanci Miroslav Lukáč, Valerián Halčák a František Smolko, teda zástupcovia všetkých troch klubov. Primátor na úvod objasnil situáciu s neplatičmi. Tí vyrobili mestu aktuálne nedoplatky 1,1 milióna Sk na Tarasa Ševčenka, 2,2 milióna korún Pod Hrádkom a na „novej" Starej tehelni sa dlh vyšplhal k čiastke 2,1 milióna.
„Zahryzli sme do kyslého jablka," skonštatoval Benč. „Sú to milióny, ktorých sa nemôžeme domôcť. Snažíme sa ich preto nejakým spôsobom získať."
Podľa jeho slov by mesto mohlo dať ruky od tohto problému preč, ale každý rok by sa z mestského rozpočtu musela vyčleniť dotácia na uhradenie podlžností neplatičov. Druhou možnosťou je postavenie podštandartných prístreškov, kde by boli neplatiči deložovaní a „byty prvej, druhej kategórie by sme ponúkli mladým, alebo by mohol nový nájomník vyplatiť dlh a odkúpiť byt". Ak by neplatiči neplatili nájomné ani za prístrešky, pre mesto by to bola podľa primátora menšia škoda, lebo takýto dlh, ako je dnes, by vytvorili za 20 rokov. Problém je však s lokalitami.
Zástupcovia petičného výboru argumentovali, prečo nie je šťastným riešením postaviť prístrešky vo vydumaneckej lokalite Lachôrka. Jedným z dôvodov, že tadiaľ má viesť diaľnica a „investori, ktorí budú vstupovať do mesta cez túto časť, majú možnosť vidieť úroveň bývania".
Ďalším problémom sú okolité mestské lesy. „Uvažuje sa v prístreškoch o vytápaní na tuhé palivo, nuž máme obavu, že neplatiči nebudú nakupovať drevo," uviedol jeden z občanov, podľa ktorého vraj existuje „tichá dohoda", že „lesy padnú na úkor neplatičov".
Takisto v danej lokalite Školské lesy zriadili prístrešky a turistické chodníky, a rekreačná zóna by príchodom neplatičov mohla zmiznúť. Ďalším dôvodom proti je neďaleké smetisko a miestni majú oprávnené obavy, že ho ich možní noví susedia budú navštevovať a roznášať predmety po celom okolí. Môžu tým šíriť infekcie a podobne.
Obyvateľov Vydumanca podporili aj zástupcovia neďalekého Malého Šariša. „Bojíme sa o naše životy, o náš majetok, ďaleko sa nám zhorší kvalita života. Hľadajme inú lokalitu, ale tam nie," uviedol pán Mičko z Vydumanca, ktorý pripomenul, že okrem obyvateľov sú ohrození aj tamojší záhradkári. Viacerí občania pripomenuli, že im klesne aj trhová cena nehnuteľností v prípade, že v tejto lokalite pribudnú neplatiči.
Hlavný architekt Ligus pripomenul úzus, že každá mestská časť si má riešiť svojich neplatičov. V prípade časti, v ktorej sa nachádza Vydumanec, ide o 17 neplatičov. „Začne to dvadsiatimi a postupne z toho budú druhé Jarovnice," ozvalo sa z pléna, pričom diskusia začala naberať čoraz emotívnejší ráz. „Je jednoduché povedať, že sem dáme 20 - 30 neplatičov, ale čo tam zrobia?"
Emotívnych vystúpení prameniacich z toho, že ľudia majú oprávnené obavy, pribúdalo. Ľudia majú z neplatičov zo slabších sociálnych vrstiev strach. Primátor Benč položil otázku: „Chceme sa skrývať pred Rómami a pomaly sa odtiaľ vysťahovať, alebo chceme tento problém riešiť?"
Diskusia sa pretiahla o niekoľko desiatok minút, primátor ani nestihol svoj nasledovný program. Zdôraznil však, že chcel poznať názory ľudí, a že sa mieni stretnúť, ak o to bude záujem, aj s občanmi z iných lokalít, kde by mohli byť umiestnené prístrešky pre neplatičov. Momentálny stav je taký, že materiálom o tomto probléme sa bude zaoberať mestská rada na najbližšom rokovaní. Potom by mal byť predložený zastupiteľstvu, ktoré bude mať pri rozhodovaní konečné slovo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš