zdrojov prostredníctvom projektov, ale aj z vlastných prostriedkov pracujeme na rozšírení kultúrneho domu, pretože jeho kapacita nestačí. Chceme ju zvýšiť z terajších 90 na 200 ľudí," povedal pre Korzár starosta Krivian Ján Šejirman (na snímke).
Ďalším projektom, ktorý plánujú v tomto roku zrealizovať, je vybudovanie Centra ľudovej architektúry. Projekt počíta s prostriedkami z európskych fondov, v objeme 2,5 milióna korún. "Máme v obci vynikajúci archív v dome Jána Lazoríka. Chceme jeho zbierky viac sprístupniť ľuďom. Vzhľadom k tomu, že štát nevyvíjal aktivity k zhromažďovaniu Lazorikových zbierok, tak sme s tým začali realizovať sami. Centrum by zahŕňalo jednak faktografický materiál o ľudových remeslách, spolu s výrobkami. Zároveň chceme, aby sa centrum stalo náučných strediskom od kováčstva, až po rezbárstvo, aj pre ľudí z okolitých obcí. Nech si sami môžu vyskúšať vytvoriť nejaký výrobok. Získali by tak obraz o tom, čo tu všetko v minulosti bolo, s akým náradím sa tu pracovalo a aké remeslá boli pre náš región typické."
Projekt rozdelili na dve etapy. Samotnú výstavbu prístreškov, v ktorých umiestnia ukážky remesiel a ďalšie priestory centra by podľa výšky finančných zdrojov upravili pre kultúrne podujatia.
Ak by projekt na Centrum ľudovej architektúry v Krivanoch neprešiel, majú už vyčlenených 300tisíc korún z iných projektov. "Z projektu Matra sme dostali 150- tisíc korún a z výťažkov lotérií od ministerstva financií sme vlani dostali ďalších 150-tisíc korún. Bude tam aj naše spolufinancovnaie z obecných prostriedkov. Máme už vykopané základy, zabezpečili sme kameň a narezané drevo. Jednu časť centra chceme dokončiť a oficiálne ju sprístupniť 14. a 15. augusta na 11. ročníku Hornotoryského festivalu. Je to naša tradičná akcia. Na festivale sa zúčastňuje od päťsto do osemsto účinkujúcich. Chodia k nám súbory z celého Slovenska."
J. Šejirman tvrdí, že projektové financovanie malo prísť do samospráv oveľa skôr. "Máme sklz najmenej dva roky. Teraz sme mohli byť na to oveľa lepšie pripravení. Dnes vidíme, že sa to dá, máme zdroje informácií a ministerstvá nám dávajú ponuky, ukazujú sa firmy na prípravu projektov. Škoda, že sme zaspali tento proces. Myslím si, že tým bude trpieť celé Slovensko. Neviem, ako sa vybavovali tieto veci, či mal k nim niekto prístup skôr... Nechcem všetko zvaľovať na ministerstvá, ale odniekiaľ musel prísť impulz. Viem, aká bola vtedy situácia, aj politická a až keď sa začali robiť opatrenia a tlaky z rôznych smerov, pustilo sa do éteru, že nie sme pripravení. Za samosprávu môžem povedať, dokázali sme všetci na Slovensku, že sa vieme pripraviť na projektové financovanie. Sú tu fundovaní ľudia a každý vieme, čo chceme. Sú však potrebné obrovské investície. Ak je možnosť, je treba ju využiť. Len sme už dávno mali byť pripravení. Teraz sme v obrovskom strese, dennodenne. Pracuje do noci, bojím sa, aby to nešlo na úkor kvality. K projektom do EÚ musíme veľa vecí dokladať a vyšpecifikovať," skonštatoval J. Šejirman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš