Starej Ľubovni. Počet uzavretých manželstiev naopak v roku 2003 stúpol o 13, teda na 3 899. Vlani zomrelo 6592 občanov, počet úmrtí stúpol oproti roku predtým o 198 ľudí.
Každoročne narastajú sobáše s cudzincami. V roku 2003 ich bolo 164, čo je o 22 viac ako v predminulom roku. 2 Maloletí snúbenci uzavreli vlani 40 manželstiev, tu sa počet znížil o dve manželstvá voči roku predtým. Krajský úrad v Prešove vydal vlani 644 osvedčení o právnej spôsobilosti na uzavretie manželstva v cudzine, je to o 57 viac ako za minulé obdobie. V 1457 prípadoch sa matričné úrady v Prešovskom kraji zaoberali určením otcovstva, čo bolo o 148 viac ako v roku 2002. "Niektoré prípady určovania otcovstva robí súd," doplnila Anna Knapová, poverená vedením oddelenia štátneho občianstva a matrík Krajského úradu v Prešove.
"Ak porodí dieťa slobodná matka, môže s otcom dieťaťa prísť na matričný úrad urobiť vyhlásenie, že dotyčný je otcom dieťaťa. Dohodnú sa, či si dieťa ponechá priezvisko po matke alebo sa bude volať po otcovi. Ale máme prípady, že sa určí otcovstvo, dohodnú sa na priezvisku po otcovi, po nejakom čase otec stratí záujem o dieťa, nestretáva sa s ním, neplatí výživné. Matka požiada o zmenu priezviska pre dieťa na svoje. Vtedy musí dať k zmene otec, po ktorom sa dieťa volá, súhlas. Pokiaľ otec nesúhlasí, žiada matka zmenu na súde. Od januára tohto roka sa už zmenou priezvísk nezaoberá okresný úrad. Agenda prešla do kompetencie obcí. Matričné úrady dnes rozhodujú o zmene mena a priezviska. Obvodny úrad je dnes odvolacím úradom."
Pokiaľ matka pri narodení dieťaťa otca neudá a rodný list dieťaťa je stále bez mena otca, tak o priezvisku rozhoduje len matka. Ak ide o deti narodené v manželstve, tak aj keby prišiel biologický otec, iný ako manžel matky, nie je možné automaticky zmeniť dieťaťu priezvisko po biologickom otcovi. Muselo by ísť o zapretie otcovstva na súde, že manžel matky nie je otcom dieťaťa, až potom môže byť určené otcovstvo biologickým otcom. "Zákon o rodine vraví, že manžel matky je vždy otcom. Musí sa uskutočniť proces zapretia otcovstva a dokazovania biologického otcovstva. Navyše po rozvode manželstva je podľa zákona ochranná lehota 300 dní. Aj keď sa manželia rozvedú a narodí sa dieťatko, skúma sa, či sa narodilo v ochrannej lehote. Ak je to tak, dieťa nesie priezvisko z predchádzajúceho manželstva," vysvetlila A. Knapová.
Návrh na predĺženie lehoty podania žiadosti ženy po rozvode na návrat k predchádzajúcemu priezvisku bezplatne sa zatiaľ do zákona nedostal. "Súdy neskoro oznamujú rozhodnutie o rozvode. Ženy potom nestihnú podať žiadosť na matriku. Po lehote 30 dní je už zmena spoplatňovaná, stojí to 3 000 korún. Na Ministerstve vnútra SR nám povedali, že sa pripravuje novela Zákona o rodine a tam by sa malo pojednávať o predĺžení lehoty. Navrhovali sme aspoň tri mesiace. Žena môže požiadať o návrat k predchádzajúcemu priezvisku, len čo má vyznačenú právoplatnosť súdneho rozhodnutia o rozvode, aj keď súd rozhodnutie ešte nepošle. Občianka má právo s právoplatným rozhodnutím o rozvode, ktoré si sama vyzdvihne na súde, ísť na matriku a podať žiadosť. Urobí sa dodatočný záznam a vydá sa jej nový matričný doklad," upresnila A. Knapová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš