Stropkov - Realizácia schválenej koncepcie tepelného hospodárstva (TH) v Stropkove je pozastavená. Rozhodlo o tom valné zhromaždenie (VZ) Mestského
František Pastirčák
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podniku bytového hospodárstva Byhos, s.r.o.
Ako sme vás už na stránkach Korzára informovali, situácia v oblasti TH v Stropkove je krízová. Preto sa ju rozhodol magistrát riešiť. Výsledkom bola Koncepcia rozvoja zásobovania teplom v Stropkove, ktorú na decembrovom mestskom zastupiteľstve (MsZ) predložil konateľ Byhosu Dušan Čintala .
Koncepcia hovorila o odstavení kotolne K-4 a o tom, že teplo a teplá úžitková voda (TÚV) sa budú pripravovať na mieste spotreby, čiže v bytových domoch, kde budú odovzdávacie stanice. Obyvatelia by si tak mohli regulovať intenzitu a čas tepla a sami s ním hospodáriť. MsZ túto koncepciu schválilo, s tým, že ukončenie realizácie bolo naplánované do začiatku nasledujúcej vykurovacej sezóny.
Práce sa pohli. Samostatnou komisiou Mestského úradu v Stropkove boli vybratí dvaja dodávatelia na projektovú dokumentáciu, technológiu a rozvodné systémy. Byhos dal vypracovať dva nezávislé audity.
"Audity dopadli dobre a sú obhajobou alternatívy, ktorú som predložil, ale dnes sú už v podstate zbytočné. Obidva sú kladné a koncepciu podporili ako z technického, tak aj z ekonomického hľadiska, s tým, že je realizovateľná. Dokonca, Slovenská energetická agentúra išla tak ďaleko, že nasimulovala do roku 2024 platby, ktoré by vznikali ako cena tepla. Malo to byť ako východisko pre banky na získanie úveru. Nakoniec aj oni zostali prekvapení, že valné zhromaždenie prijalo uznesenie o pozastavení akcie," povedal pre Korzár D. Čintala (na snímke). Rozhodnutie VZ nevníma ako šťastné riešenie, pretože sa tým podľa neho problém nerieši, iba odďaľuje. "Padli už dve koncepcie. Môjho predchodcu a teraz moja. Každé odďaľovanie je vytváraním straty pre spoločnosť. Teraz sa hľadá nová alternatíva riešenia centrálneho alebo decentralizovaného zásobovania teplom a TÚV pre obyvateľov okrsku kotolne K-4."
Dôvody prečo VZ realizáciu pozastavilo, Čintala konkretizoval, ako obavy mesta z ďalšieho možného odpájania odberateľov tepla od centrálneho zdroja. "Investícia okolo 20 mil. Sk sa zdá byť pre mesto riziková, pretože nemá žiadne právne možnosti k zaviazaniu odberateľov, aby sa počas splácania úveru neodpojili."
Situácia je taká, že sa bude hľadať lacnejší a efektívnejší variant. Keď bude technicky a ekonomicky podložený, potom sa rozhodne, ktorý sa zvolí. Bolo rozhodnuté, že stará K-4 bude ešte rok v prevádzke.
"Musíme ju v letnom období pripraviť na ďalšie vykurovacie obdobie. Nepôjde o žiadnu rekonštrukciu, ale drobné opatrenia na zníženie elektriny, plynu. Racionalizačnými opatreniami sa dajú ešte dosiahnuť niekoľko stotisícové úspory."
Stropkovskí predstavitelia HZDS na minulotýždňovej tlačovej besede okrem iného kritizovali vedenie mesta, ktorého je Čintala nominantom, za trojmiliónovú stratu v Byhose. "Do straty sa Byhos dostal tým, že na nás dopadli všetky dôsledky odpájania odberateľov z rokov 2001-2003. Minulý rok bol najkritickejší. K-4 vyprodukovala stratu 1,9 mil. Sk. Nie je to spôsobené mojou neschopnosťou ani neodbornosťou. Je to skutočnosť, za ktorú nemôže ani jeden zamestnanec Byhosu. Ďalšia strata vznikla z titulu nedobytných pohľadávok založených nie počas minulého, ale už predminulého vedenia. Teraz boli prijaté isté ekonomické a personálne opatrenia. Verím, že tento rok bude lepší. Netrúfnem si povedať o koľko, ale mal by byť rapídne lepší."
Od centrálnych dodávok tepla z K-4 bolo odpojených okolo štyristo bytov a množstvo nebytových priestorov. V dôsledku toho kotolňa pracuje iba na necelých tridsaťjeden percent výkonu. "Ak by sa odpojila ešte ďalšia bytovka ako je signalizované, tak by to kleslo na dvadsaťosem percent. Potom už nebude šanca udržať to v normálnych toleranciách prevádzky," povedal D. Čintala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš