vyslovila súhlas s týmto dohovorom a prezident SR podpísal prístup nemu. Dohovor nadobudol platnosť pre SR 18. februára 2002.
„Ak občan potrebuje matričný doklad alebo inú verejnú listinu, ktorú vydáva samospráva, tak krajský úrad je orgánom, ktorý ustanovila vláda na osvedčovanie týchto dokladov pre použitie v cudzine. Ide o doklady potrebné napríklad pred sobášom, pracovným, či študijným pobytom. Naše oddelenie dáva apostilné pečiatky pre všetky matričné doklady z Prešovského kraja pre jednotlivcov i všetky samosprávne orgány v kraji. Najviac teraz chodia so žiadosťou zdravotné sestry kvôli práci v Holandsku. Firma, ktorá prácu sprostredkúva, od nich žiada okrem potvrdenia o trvalom pobyte a stave aj potvrdenie o bezdetnosti. Všetky tieto doklady apostilujeme. Poplatok je 200 korún za jeden doklad," povedala Anna Knapová, poverená vedením oddelenia štátneho občianstva a matrík Krajského úradu v Prešove.
Apostilná pečiatka je dvojjazyčná. V medzinárodnom dohovore je stanovené, že každý štát ma rovnaké znenie textu apostily. Overuje sa pravosť pečiatky a podpisu toho, kto ten prvotný doklad vydal. Následne si dá občan urobiť preklad do jazyka štátu, kde má byť doklad použitý. Na rozdiel od minulosti nie je potrebné ísť s týmto dokladom ešte aj na ambasádu príslušného štátu so žiadosťou o superlegalizáciu. Tento článok sa odbúral.
„Máme trochu problémy s obecnými úradmi, kde dochádza k zmene vo funkcii starostu alebo pracovníka, ktorého predpisový vzor máme a nenahlásia krajskému úradu zmenu. Občan príde potvrdiť verejnú listinu a je tam podpísaný iný starosta alebo pracovník, akého máme uvedeného v záznamoch my. Takéto doklady neoverujeme. Ľudia nadávajú, lebo sa musia vrátiť na obec. Žiaľ, my musíme dodržiavať podpisové vzory. Máme ich od každého starostu alebo povereného pracovníka obcí v Prešovskom kraji a len pri tých overujeme vzor pečiatky a podpisu," konštatovala A. Knapová.
V súvislosti s overovaním listín pre cudzinu došlo tento rok v Zbierke zákonov k zmene. „Ak potreboval niekto overiť rozhodnutie zo súdu o rozvode alebo potreboval čestné vyhlásenie od notára pre cudzinu, apostilným orgánom bolo Ministerstvo spravodlivosti SR. Takže občania s iným ako matričným alebo obecným dokladom museli ísť do Bratislavy. Od 1. marca 2004 sa to zmenilo. Krajské súdy sú poverené apostilovať doklady pre cudzinu z okresných súdov a od notárov."
Podľa Knapej vláda ustanovila, ktorý štátny orgán aké doklady apostiluje. „Ak doklad nespadá do rezortu ani jedného z ministerstiev, tak poslednou štáciou na apostilovanie dokladov pre cudzinu je Ministerstvo zahraničných vecí SR."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš