investora s Poľskom. V meste Prešov je tiež téma priemyselného parku aktuálna. Prvýkrát sa o nej začalo hovoriť v roku 2000 v súvislosti so záujmom nemeckej automobilky BMW. Slovensko pri tejto investícii neuspelo. Avšak ani v neskoršom období sa nepodarilo do šarišskej metropoly pritiahnuť strategického investora pre priemyselný park.
Primátor Milan Benč (na snímke) sa počas minulého týždňa zúčastnil stretnutia s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Stretnutia sa zúčastnilo deväť primátorov z miest a obcí, ktoré môžu zo zákona stavať priemyselné parky. "Zaujímavá informácia bola v tom, že pán minister tam prehlásil, že vytypovali obce a mestá na základe konkrétneho záujmu investora," uviedol M. Benč. "Vážnejšia vec je, že podľa teraz platného zákona treba mať dvoch investorov, ktorí majú záujem o investovanie a mesto by to toho malo vstúpiť 30 percentami."
Podľa Benča pripravuje ministerstvo novelu zákona o priemyselných parkoch so zmenenými kritériami, podľa ktorých stačí mať jedného investora a desaťpercentnú spoluúčasť mesta. Žiadosti podľa nových kritérií, ak budú schválené, by teda mohli byť podané aj v druhom polroku. "Samozrejme, musia byť vysporiadané majetkovo-právne veci," pripomenul primátor súčasný problém Prešova pri uchádzaní sa o investície.
Podľa primátora je problémom aj to, že investora musí nájsť mesto (doporučiť ho môže ministerstvo, či SARIO). Až po dohode s investorom môže žiadať štát o investičné stimuly. O investovanie v Prešove však veľký záujem nie je. Primátor uviedol, že rokoval s viacerými potenciálnymi investormi, ktorí majú väčšinou záujem o brownfield (teda takpovediac pripravené výrobné plochy), nie o greenfield (zelenú lúku). "Otvorene som povedal, že som skúšal s niektorými uzavrieť dohodu, alebo zmluvu o budúcej zmluve, že keď tu zainvestuje, pustíme sa do niektorého parku," dodal M. Benč.
Náklady na prípravu jednotlivých lokalít pre priemyselné parky (ZVL, Grófske) sú výrazne rozdielne. Prešovskú samosprávu tlačí nielen problém s vysporiadaním pozemkov, ale aj skutočnosť, že ministerstvo chce prostriedky na investičné stimuly preinvestovať do polovice roku 2006. V súvislosti s odkúpení pozemkov primátor zopakoval, že úradná cena je podľa bonity pôdy 3 až 10 korún za meter štvorcový. Mesto je ochotné zaplatiť viac, maximálne však 130 korún. V tejto súvislosti mieni primátor zvolať spoločné rokovanie s vlastníkmi pozemkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš