ružové, ako sľuboval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.
Podľa slov hovorcu Štátnych lesov TANAP-u Mariána Šturcela, podnik ako štátne príspevková organizácia nemôže takýchto ľudí v priamej forme zamestnať. "Prácu im dať vieme, ale zamestnať ich nemôžeme. To musia urobiť obce, alebo cirkevné, či mimovládne organizácie. Túto informáciu sme tlmočili aj nášmu rezortnému ministrovi," uviedol hovorca. Práve minister nedávno vyhlásil, že v lesoch je práce dosť. M. Šturcel zatiaľ nevedel upresniť, koľkým ľudom by ŠL TANAP vedel dať prácu. Ako dodal, pre ŠL TANAP pracujú ľudia z obce Gerlachov. Tam však pracovno-právny vzťah "ošetrila" obec. "Išlo o ľudí, ktorých obec zamestnávala v rámci verejno-prospešných prác," potvrdil starosta Gerlachova Ján Gašper.
S prácou pre poberaťeľov sociálnych dávok nepočíta ani spoločnosť Pro-populo z Popradu. Firma, ktorá hospodári v lesoch okresu Poprad nemá voľné miesta a ani prácu pre nezamestnaných. "Pre nás pracujú väčšinou živnostníci. Riadime sa podľa lesného hospodárskeho plánu. Z toho vyplývajú určité výkony a s tým sú spojené aj počty ľudí. Momentálne máme stálych ľudí a nemienime ich rady rozširovať," podotkol konateľ Pro-populo Jozef Jendruch. Spoločnosť však umožňuje Rómom, aby za lístok, ktorý dostanú za mierny poplatok vyzbierali haluzinu. Systém funguje od roku 1994.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš