začal činnosť, ako ďalšie úrady novovytvorenej špecializovanej štátnej správy prvým januárom tohto roka. Činnosť KSÚ v Prešove sa člení na úseky územného plánovania, stavebného poriadku a bytovej politiky.
"Najväčšie problémy máme v oblasti bytovej politiky. Musíme ešte vyriešiť pracovno právne vzťahy s pracovníkmi bytovej politiky bývalých okresných úradov. Musíme to od vzniku nášho úradu riešiť za pochodu," povedal pre Korzár prednosta KSÚ v Prešove Jaroslav Kaščák (na snímke).
V oblasti bývania KSÚ zabezpečuje posudky a overovanie žiadostí o poskytnutie štátnej podpory pre rozvoj bývania. Týka sa to hlavne podávania žiadostí na výstavbu obecných nájomných bytov, technickej vybavenosti a odstraňovania systémových porúch panelových sústav.
"Zabezpečujeme tiež kontrolu nad vynakladaním verejných prostriedkov na rozvoj bývania pri poskytovaní štátnej dotácie, kontrolujeme dodržiavanie zmluvných podmienok a zabezpečujeme spracovanie podkladov a návrhov. Za spolupráce s inými orgánmi štátnej správy a samosprávy navyše riešime problémy rozvoja bývania a metodicky usmerňujeme samosprávne orgány pri tvorbe a realizácii bytovej výstavby. Vzhľadom k tomu, že od prvého januára bol prenesený výkon štátnej stavebnej správy v oblasti stavebného poriadku na obce. Tie tiež zabezpečujú štátny stavebný dohľad a na úseku bývania overuje úplnosť žiadostí o finančné prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Skúma aj bytové pomery žiadateľov."
V rámci bytovej politiky na KSÚ v Prešove od 15. februára prijímajú žiadosti na obstarávanie prostriedkov pre výstavbu nájomných bytov. Pre Prešovský kraj Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR vyčlenilo na tento rok na výstavbu nájomných bytov bežného štandardu vo výške 46 miliónov korún. Pre výstavbu nájomných bytov v obciach nižšieho štandardu v rómskych osadách pripadlo 113 miliónov korún. Na technickú vybavenosť k nájomným bytom a rodinným domom 10 miliónov korún a na odstránenie systémových porúch panelových sústav 3 milióny korún.
Podľa smernice ministerstva výstavby, ktorá určuje pravidlá na poskytovanie dotácií na obstarávanie nájomných bytov a pre zabezpečenie výstavby bytov nižšieho štandardu bolo vyčlenených 20 rómskych osád na východe Slovenska.
"V Prešovskom kraji ide o obce Hermanovce, Jarovnice, Ostrovany, Svinia, Huncovce, Rakúsy, Spišský Štiavnik, Stráne pod Tatrami, Veľká Lomnica a Zborov. Model financovania pri poskytovaní dotácií je 80 percent z ministerstva výstavby a 20 percent musia obce preukázať z vlastných zdrojov alebo prácou Rómov, ktorí sa budú podieľať na zlepšovaní svojho bytového fondu. Čiže Rómovia by mali pomáhať pri výkopových a zemných prácach. Je potrebné zdôrazniť, že sa medzi nimi nájdu aj naslovovzatí odborníci, či už murári, stolári, tesári. Záleží už na obciach, či do práce na preukázanie tých dvadsiatich percent zapoja výlučne Rómov alebo si na to nájdu firmu," upresnil J. Kaščák a dodal, že od podania žiadosti, až po začiatok realizácie stavby by to malo trvať najviac tri mesiace.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš