Regionálnych rozvojových agentúrach (RRA) utlmená. Dôvodom je nedostatok finančných zdrojov od štátu, a hoci ani v minulosti ich nebolo veľa, RRA sa mohli podieľať v projektoch aj svojím vkladom. Napokon, bola to podmienka pre ich realizáciu. Tentoraz sa im rok štartuje veľmi zle. Už tri mesiace čakajú na výplaty, čo nám potvrdil aj riaditeľ svidníckej RRA Miron Mikita.
Kým vlani mali na financovanie činnosti agentúry 1,6 milióna korún, pričom dotácia predstavovala zhruba 1 milión a zvyšok tvorili vlastné zdroje. Z projektovej činnosti vlani dosiahli príjmy vo výške 310-tisíc korún. Tento rok, zdá sa, budú na tom horšie. A to napriek tomu, že sa od nich očakávajú úspechy, keďže už majú vypracovaný systém znalosti o podmienkach vypracovávania grantových schém a našli si aj odborných spolupracovníkov.
"Treba si uvedomiť, že len 20 percent práce je o tvorbe projektu, zvyšok je hľadanie investorov, lobovanie a organizovanie podmienok na realizáciu. V minulom roku sme predložili samostatne, alebo sme sa spolupodieľali na tvorbe 22 projektov v rámci výziev a grantových schém," uviedol Mikita.
V poslednom čase sa na RRA obracajú aj samosprávy a žiadajú ich o pomoc pri vypracovaní projektov. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že na Slovensku nie je dostatok vyškolených projektových manažérov. Svidnícka RRA už vypracovala dva také projekty, ale ako zdôraznil riaditeľ požiadavka je desaťnásobne vyššia. "Schémy sú niekedy dosť zložité a nie je jednoduché vypracovať špecifický elaborát, ktorý má niekedy aj sto strán."
Medzi úspešné projekty roku 2003 zaradil napríklad program Fond malých projektov CBC SR/PL v prihraničnej spolupráci s Poľskom. Ich vlastný projekt mal názov Propagácia turistického ruchu v regióne Horný Šariš, ktorého partnerom je Podkarpacka Izba Gospodarcza v Krosne. Úspešne sa skončil koncom roku 2003. Zúčastnili sa tiež na XI. Euroregionálnych trhoch Karpaty 2003, kde bola svidnícka expozícia organizátormi vysoko hodnotená. Úspešne sa tiež prezentovali v spoločnom projekte s Rumunskom pod názvom Karpatská turistická sieť, ktorý finančne podporila Karpatská nadácia. Jeho cieľom je trvalý turistický ruch v Karpatskom Euroregióne so zameraním na cestovné kancelárie, tour-operátorov, neziskové združenia a iné organizácie.
Na otázku, aké projekty sú momentálne v štádiu rozpracovania, prípadne posudzovania, pripomenul najmä program Phare CBC SR/PL, presnejšie Fond malých projektov. "Tu ide o štúdiu obnovy cintorínov a pohrebísk z I. svetovej vojny v slovensko-poľskom pohraničí a vytvorenie komplexného marketingového produktu v oblasti cestovného ruchu, ktorý je úspešný a máme uzatvorený kontrakt na jeho realizáciu. Podieľali sme sa tiež na projekte Súčinnosť hasičských jednotiek pri živelných pohromách a propagácia mikroregiónu Beskyd a ten je tiež schválený."
V štádiu posudzovania a schvaľovania je aj projekt Karpackie klimaty, ktorý predložila Podkarpacka Izba Gospodarcza v Krosne, na ktorom svidnícka RRA spolupracovala.
Popri iných aktivitách vydali tiež niekoľko propagačných publikácií. Najnovšou je Turistický informátor Horného Šariša v slovenskej, poľskej a anglickej mutácii. Vlani však vydali aj brožúru Za krásami drevených chrámov Horného Šariša a to tiež v poľštine aj angličtine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš