dvanástich rokoch sme sa rozhodli našu činnosť prezentovať aj formou tlačovej konferencie," povedal jej prvý zamestnanec a terajší riaditeľ Maroš Šatný (na snímke druhý sprava). Našou náplňou je pomoc, závislým, chorým a postihnutým, zhrnul poslanie charity. Za uplynulé obdobie pomohli formou jednorázových finančných i materiálnych zbierok šatstva a potravín. Napr. pri konflikte na Balkáne, dlhodobo pomáhajú ľuďom na Ukrajine. Pri povodniach na Slovensku pomohli 235-tim rodinám materiálne i finančne vo výške takmer sedem miliónov korún. Najnovšie sa angažujú aj v pomoci pre migrantov a utečencov pod názvom Pomoc ľuďom na cestách.
GDCH má päťdesiatšesť zamestnancov. V Prešove a teritóriu východného Slovenska sa venujú aj charitatívnej službe v rodinách. Je to opatrovateľská služba vo forme praktickej pomoci starým, chorým a opusteným ľuďom. Náklady na tieto služby predstavovali v roku 2003 sumu 2,2 mil. Sk. Na Agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti vynaložili 1,8 mil Sk, keď v Prešove mali 214 klientov.
Ďalším z projektov realizovaným v Prešove je trojstupňový resocializačný systém Cesta k domovu. Prvým stupňom je nocľaháreň Archa. Slúži bezdomovcom a ľuďom, ktorí v životnej kríze prišli o strechu nad hlavou. Najčastejšie sa jedná o ľudí so závislosťami. Druhým stupňom je Dom Charitas. Tu ponúkajú resocializačné služby tým, ktorí sa chcú vrátiť späť do spoločenského života. Dvere sú otvorené len pre klientov po odvykacej liečbe v zdravotníckom zariadení. S kapacitou sedemnásť miest pre mužov, tu abstinujúci alkoholici nachádzajú ubytovanie, stravu a pracovnú terapiu. Tretím stupňom projektu je Domov nádeje. Je to zariadenie chráneného bývania pre tých, ktorí prešli resocializačným procesom. Poskytuje im viac súkromia a vyžaduje väčšiu samostatnosť. Oproti minulému roku sa v ňom zvýšil počet miest z piatich na dvadsať.
O tom, že situácia týkajúca sa závislostí, hlavne na alkohole, je nelichotivá, svedčí nárast počtu klientov. Uplynulý rok to bolo o 167, keď k decembru ich v centrálnej kartotéke evidovali 937. V projekte Cesta k domovu došlo uplynulý rok k nárastu nákladov o 37 percent, Tie predstavujú sumu 7,6 miliónov korún. Pri kapacite deväťdesiat lôžok na všetkých stupňoch to predstavuje 84 244 korún na lôžko a klienta.
"V Prešove máme viacmenej homogénnu skupinu so závislosťou na alkohole. Počas pobytu u nás sa robia dychové kontroly na jeho prítomnosť. Pri pozitívnom zistení, klient automaticky končí. Po prvej recidíve môže prísť znova najskôr po pol roku, po druhej až o rok. Ak sa to zopakuje aj tretí krát, túto možnosť stráca a oznamujeme to aj ostatným zariadeniam na Slovensku, kde ho už nikto nevezme. Robíme tak preto, lebo sme zaregistrovali takzvanú liečebnú turistiku. Pri nej klienti rotovali po rôznych resocializačných zariadeniach a svojej závislosti sa nechceli skutočne vzdať," povedal projektový a finančný manažér GDCH Eduard Malatinec (prvý sprava). Úspešnosť resocializovaných klientov je podľa jeho slov tridsať percent. "Táto štatistika nie je veľmi optimistická aj preto, že šesťdesiat percent našich klientov sú bezdomovci s priemerným vekom tridsaťpäť až štyridsať rokov, ktorí k nám prídu predovšetkým z núdze," dodal E. Malatinec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš