vysokoškolského štúdia. Podpisy na hárkoch, ktoré sú k dispozícii vo vestibule PU, sa množia aj v týchto chvíľach.
Petícia súvisí nielen s vládnym návrhom o študentských pôžičkách a o zmene niektorých zákonov, ktorým sa novelizuje Zákon o vysokých školách, ale aj s návrhom na zrušenie štátnych dotácií pre študentské domovy univerzít od akademického roku 2004/2005. Práve tieto dotácie sa majú použiť ako rezerva na sociálne štipendiá.
Vráťme sa ešte k argumentácii organizátorov petície, teda študentských senátorov Akademických senátov PU a Študentskej spoločnosti pre politické vedy. "Zákon podľa názoru väčšej časti akademickej obce problém vysokých škôl nerieši, iba pláta diery," uviedol na stretnutí s novinármi senátor Michal Larionov.
Jeho kolega, inak aj podpredseda študentskej internátnej rady PU Michal Šima, bol konkrétnejší. "V súčasnosti sú dotácie na jedného študenta od 330 do 450 korún mesačne. Podotýkam ešte, že v návrhu na zrušenie dotácií sa uvádza, že prideľované ubytovanie sa deje na základe kritérií, ktoré nie nutne zabezpečujú ubytovanie sociálne odkázaným študentom. Ďalej aj to, že v systéme nie je zabudovaná motivácia na zvyšovanie kvality poskytovania ubytovacích služieb študentskými domovmi," uviedol Šima a konkretizoval dopady návrhu na študentov PU.
Podľa jeho slov, poplatok za lôžko na 4-posteľovej izbe je 500 korún, po zrušení dotácie to bude 1 100, v 3-posteľovej izbe teraz platia 700 korún, potom to bude 1 300 a v dvojlôžkovej izbe ide o 900 korún, ale od budúceho roku by to znamenalo 1 500 korún. Šima zdôraznil, že by išlo o nárast nákladov o 70 - 120 percent. Vznikne aj preto, že teraz sa v rozpočte zobrazoval aj poplatok na prevádzkové náklady v hodnote 250 korún a 200 korún na lôžko. "Vo vládnom návrhu je aj to, že sa už nebudú hradiť mzdy zamestnancom študentských domovov. Znamená to, že keď v domove PU je takých 60 - 70 pracovníkov, študenti budú musieť zaplatiť aj ich mzdy. Tento návrh určite nezabezpečí to, že bude sociálna situácia lepšia, bude môcť študovať viac študentov a bývať na internáte. Rozhodne sa tým nezvýši kvalita ubytovania, len cena," dodal Šima.
Vládny návrh je teda o tom, že študent si na štúdium požičia a pôžičku môže použiť len na školné. Sociálne štipendium možno dostane z balíka dotácií na internáty, čo je v súčasnosti v rámci Slovenska 500 miliónov korún. Výška štipendia sa v závislosti od príjmu rodiny bude údajne pohybovať od 2 do 5-tisíc korún. Rezortné ministerstvo odhaduje, že 30 percent študentov bude potrebovať sociálne štipendium, ale senátori PU tvrdia, že ich bude 50 percent, ak nie viac. Pripomenuli tiež, že už teraz 80 percent z nich považuje náklady na štúdium za vysoké a drvivá väčšina si musí už teraz privyrábať. "Sociálne štipendium nemôže získať každý. Našiel som údaj, že pri spoločnom príjme rodiny vo výške 19-tisíc korún by bolo sociálne štipendium 80 korún. Pýtam sa, čo to rieši," pripomenul Larionov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš