zorganizovali a včera odštartovali petíciu. Nazvali ju O päť minút dvanásť proti spoplatneniu vysokoškolského štúdia. S petíciou začali ako jediná univerzita na Slovensku, do ktorej sa zapojili všetky fakulty s výzvou smerom k poslancom, aby vládny návrh nepodporili. Po rozbehnutí petície plánujú požiadať o podporu aj košické vysoké školy a ďalšie na Slovensku.
Podľa funkcionárov akademických senátov fakúlt PU návrh rezortného ministerstva, ktorým sa bude parlament čoskoro zaoberať pre študentov znamená budúcnosť so suchými rožkami a slanou vodou. "Otázkou spoplatnenia sme sa zaoberali v Rade vysokých škôl (RVŠ) SR už v decembri a tam bolo prijaté uznesenie, v ktorom sa konštatovalo, že rozhodnutie bolo politické a žiadali sme o čas na vyjadrenie. Zároveň sme vyzvali ministra školstva, aby doložil podklady o tom, aké sociálno-ekonomické dopady to bude mať na študentov a univerzity," uviedol predseda AS PU doc. Ján Mojdis. Zároveň dodal, že minulý týždeň na zasadnutí RVŠ SR sa chceli touto otázkou tiež zaoberať, ale boli postavení pred urgentnejší problém a tým bola metodika rozpočtov na rok 2004.
Pripomenul súčasnú realitu, keď riaditeľov gymnázií oslovujú zástupcovia českých univerzít a ponúkajú možnosti štúdia. Nevylúčil ani možnosť, že po zavedení poplatkov PU nielen nebude mať dostatok nových študentov, ale aj časť terajších si vyberie radšej možnosť pokračovať v štúdiu na univerzitách mimo Slovenska.
Na otázku prečo kampaň nezačali už v čase, keď sa o spoplatňovaní začalo diskutovať a komu predložia petíciu, reagoval predseda SAPS Ľuboš Marcinek. Podľa jeho názoru až teraz dozrel čas na protest, keďže návrh má oficiálny rámec a vláda ho schválila. Pripomenul, že petičná akcia vznikla na podnet študentov PU a hoci je adresovaná poslancom NR SR, podľa toho ako sa bude vyvíjať rozhodnú, komu a akým spôsobom ju doručia. "Na stretnutí študentských senátorov sme sa zhodli v názore, že náklady na školné, odvody a zrušenie dotácií na internáty budú znamenať to, že sa polovica študentov zadĺži a do praxe, čo nie je na východe jednoduché, budú odchádzať s dlhom pravdepodobne vo výške 100-tisc korún. To považujeme za diskriminujúce a chceme sa opýtať vlády, z čoho ich budeme splácať. Navyše, skúsenosti niektorých krajín EÚ potvrdili, že poplatky nie sú ani motiváciou, ani garanciou kvality štúdia," argumentoval študentský senátor Michal Larionov. Erik Jesenko pripomenul, že návrh zákona ukladá, aby sa poskytnuté pôžičky použili len na školné poplatky, ktoré by mali byť vo výške 3 650 až 21 900 korún. Podľa jeho slov na PU bude žiadať minimálne polovica študentov o sociálne štipendium, ale otázne je, odkiaľ nájdu zdroje na ubytovanie, keďže existuje aj návrh na zrušenie dotácií na internáty. Predložili aj finančné vyjadrenie očakávaných nákladov. Kým tento rok neplatia školné, odvody, za ubytovanie platia v priemere 700 korún a lístok v študentskej jedálni stojí 33 korún, po schválení návrhov z dielne ministerstva školstva by priemerné mesačné náklady jedného študenta činili 4 319 korún. To všetko bez výdavkov, v ktorých by bol zohľadnený nárast DPH za knihy a zvýšené cestovné. Ročné štúdium by teda stálo okolo 50-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš