vytvorenie územného školského úradu. Metodický pokyn ministerstva školstva, ktorý prešovský KŠÚ rozposlal aj starostom a riaditeľom škôl v kraji, hovorí o tom, že žiadosť je nevyhnutné dodať na kraj dva mesiace pred začatím činnosti obce ako školského úradu, do konca júna. Odkedy sa však žiadosti môžu podávať, zákon neudáva. Takže zriaďovatelia to zobrali tak, že žiadosti môžu podávať od času platnosti nového školského zákona. Chcú vytvoriť úrad čím skôr. Problém je však v tom, že finančné prostriedky má ministerstvo na tieto prechody kompetencií pripravené až od júla (ktovie, či na to naozaj peniaze budú pozn. red.)
Prvé žiadosti z Prešovského kraja na vytvorenie samostatného školského úradu prišli na KŠÚ začiatkom januára. Do včerajšieho dňa zaevidovali žiadosti Spišského Podhradia, s obcami Dúbrava, GrančPetrovce, Bijacovce a Studenec, ďalej o samostatný územný školský úrad požiadali samostatne mestá Humenné, Vranov nad Topľou a Poprad. Prešov podľa slov pracovníčky prešovského KŠÚ Kvetoslavy Komanickej počíta s podaním žiadosti až pred začiatkom júla. V Sabinove a okolitých obciach momentálne prechádzajú žiadosti schvaľovaním mestského a obecných zastupiteľstiev. Podobné snahy hlásili aj z Levoče a ďalších miest kraja.
Na vytvorenie samostatného školského úradu je potrebných najmenej tisíc žiakov. Na tento počet má školský úrad právo dostať jedného metodického a administratívneho pracovníka. Podľa súčasnej legislatívy teda na každú ďalšiu tisícku žiakov by pripadol ďalší pracovník. Ako Korzár informoval prednosta KŠÚ v Prešove Ľubomír Štofaník, proti tomuto pravidlu sa ozvali hlasy od školských zriaďovateľov v okolí Sniny. Obce v tomto regióne majú vo veľkej miere iba málotriedky, takže aj spojením viacerých obcí pod jeden školský úrad ledva tisíc žiakov, takpovediac, naškrabú. Pri veľkom meste bude jeden pracovník školského úradu na niekoľko škôl stačiť. Ale pri viacerých obciach to bude mať administratívne jeden človek omnoho náročnejšie. "Keby sa v zákone prijala výnimka na to, ak sa spojí napríklad viac ako 5 či 6 obcí s málotriedkami, ktoré budú mať spolu do tisíc žiakov, bude im chýbať do počtu dajmetomu päťdesiat žiakov, aby si napriek tomu školský úrad založiť mohli a dostali aj viac pracovníkov. Zatiaľ sme k tomu žiadne metodické usmernenie nedostali, pritom malo byť hotové," skonštatoval Ľ. Štofaník a dodal: "Od zriaďovateľov, hlavne zo Sninského okresu sa ozývajú hlasy, že súčasný školský zákon je tvrdý a nehumánny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš