Mnohí sa mylne domnievajú, že orientálny brušný tanec má len erotické pozadie. J. Dudinská tvrdí, že je to mylné chápanie. Brušný tanec je jednou z najstarších tanečných foriem, tancoval sa v dávnych časoch v Afrike, Indii a na Blízkom Východe. Bol súčasťou náboženských obradov, inde ho ženy tancovali pre jeho liečivé účinky, ako prípravu na pôrod alebo len tak - pre radosť. V Čechách dnes existuje profesionálna škola orientálneho tanca. Ako sa dostal do Levoče?
"Tancu som sa venovala už dávno, na strednej aj vysokej škole som robila moderný scénický tanec, potom som skúsila aerobic a začala som sa venovať joge. Inšpirácia prišla v súvislosti s mojou profesiou, robím v Centre poradensko-psychologických služieb, kam prichádzajú ku mne ženy, ktoré sa dostávali do klimaktéria, mali hormonálne problémy, problémy s chrbticou, depresie a s tým spojený pocit, že už nie sú ženami. Povedala som si, že orientálny tanec by mohol byť cestou, ako ženy môžu opäť komunikovať samé so sebou," hovorí o ceste k orientálnemu tancu J. Dudinská (na snímke).
Podľa nej je brušný tanec návratom k ženskosti. Tvrdí, že súčasné ženy sa v živote častokrát dostávajú do mužskej úlohy, popierajú svoje ženstvo a používajú mužské zbrane. "Myslím si, že žena môže byť úspešná aj iným spôsobom, nielen keď začne rivalizovať s mužmi. Na orientálnom tanci je nádherné, že ženy objavia samé seba. Nezáleží na tom, či sú silné alebo chudé, nízke, vysoké. S tancom prichádza uvoľnenie, radosť a nezáleží na tom, či má žena 15 alebo 50 rokov. Vek nie je hranica, nie je to argument na to, aby človek zastal a bol nútený už len starnúť," vysvetľuje učiteľka tanca.
Aj na Slovensku sa orientálny tanec pomaly udomácňuje, dnes sa okrem Bratislavy tancuje aj v Košiciach či v Poprade. Pani Jana študovala pedagogiku tanca, k týmto základom získava ďalšie vedomosti na školeniach u lektorky Xénie v Bratislave či Milice v Košiciach. Tanec na orientálnu hudbu, pri vonných sviečkach, do toho cinkot šatiek uviazaných okolo bokov - takto vyzerá každý pondelok v levočskom Jogacentre. Pestrofarebné šatky s našitými ozdobnými peniažtekmi si Levočanky dali doviezť priamo z Egypta. Prečo sú také dôležité? "Keď sa dievčatá učia pohybom panvou, lepšie sa môžu koncentrovať a ovládať telo, ak majú šatku a počujú ten cinkavý zvuk. Tým sa kontrolujú, či je pohyb správny," objasňuje učiteľka tanca.
Hodina orientálneho tanca má svoje pravidlá - začína sa rozcvičkou, aby sa dievčatá rozhýbali, v rámci nej sú v programe tzv. izolácie, kde sa dievčatá učia ovládať určité časti tela - ak sa napr. pracuje bokmi, nehýbe sa vrchná časť tela. Potom nasleduje prestávka s podávaním čaju, aby bol dodržaný pitný režim a po nej tanečná časť, kedy sa ženy učia jednotlivé prvky a spájajú ich do choreografií. Hodina končí relaxáciou, aby sa zharmonizovali všetky energie v organizme. "Pre ženy, ktoré sa celý týždeň venujú práci alebo domácnosti, je to úžasné, keď si doprajú jeden deň v týždni pre seba," dodáva J. Dudinská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš