Korzár logo Korzár Spiš

Majstra sveta v break dance nelákajú diskotéky

Má ešte len osemnásť rokov, a už je idolom mnohých tínedžeriek. Mladé slečny nie sú jediné, čo od údivu zabúdajú zatvárať ústa. Kto ho vidí

tancovať, iste sa neubráni myšlienke, či ten mládenec má vôbec kosti. Tanečné kreácie Daniela Liptáka z Hôrky totiž skutočne vyrážajú dych.

Staršia generácia síce nad tým len krúti hlavou, lebo Danove umenie má od tradičných spoločenských tancov poriadne ďaleko. Nič to však nemení na skutočnosti, že v tom, čo robí, je naozaj dobrý. Tým niečím je break dance.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začínal pred šiestimi rokmi, ale vtedy ešte ani netušil, kam to dotiahne. "Na začiatku som vôbec nevedel, čo je to tanec. Bol som ťažký futbalista. Ale raz som išiel na výlet s tanečnou skupinou Trend a tam to všetko začalo. Ich tréner Miro Olšavský ma naučil prvé variačky. Vtedy to bol hip-hop. Slovo dalo slovo a začal som sa tomu venovať. Postupne som prešiel k electric boogie a teraz je to break dance," načrtol Dano svoje odrazové pozície. Päť rokov tancoval v skupine Trend, v októbri spolu s ďalšími desiatimi nadšencami vytvorili novú tanečnú skupinu OUTBREAK.

SkryťVypnúť reklamu

Dano nikdy predtým naobsolvoval žiaden tanečný kurz a rovnými nohami vhupol rovno do hip-hopu. "Ani náhodou neviem tancovať spoločenské tance. Na stužkovej som tancoval s mamou valčík prvý a poslednýkrát v živote. Dúfam, že už nebudem. Nemám nič proti nemu, celkom sa mi páči, ale break dance sa mi pozdáva viac," smeje sa nadšený "brejker".

Veľmi dobre vie, o čom hovorí. Veď po pár mesiacoch tréningu už žal prvé úspechy. A nie hocijaké. "Začal som v septembri a v júni som už bol majster sveta. Za veľa vďačím Mirovi, je skvelý tréner a vymyslel úplne nový štýl tanca. Aj vďaka tomu sme sa dostali na špicu," tvrdí talentovaný tanečník.

Podobných úspechov bolo viacero. Pribúdali majstrovské tituly a zbierka medailí sa rozširovala aj o striebro, či bronz. V Slovenskej tanečnej organizácii disciplín IDO (IDO = medzinárodná tanečná organizácia zastrešujúca rôzne druhy tancov) tiež trošku rozvíril hladinu. "IDO funguje desať rokov a ja som zatiaľ získal najviac medailí na rôznych súťažiach, takže som sa stal najúspešnejším tanečníkom v ich histórii," pridal Daniel vysvetlenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pri moderných druhoch tanca, akým break dance určite je, sa najviac cení originalita. "Existuje niekoľko stabilných prvkov, ale zvyšok je len na mne. Ide o individuálny štýl. Aj preto som si vybral break dance, lebo je neobmedzený. Môžem robiť všetko, od prvkov hip-hopu až po akrobaciu."

Pre skutočných "brejkerov" nie je tanec len koníčkom, je to životný štýl. "Čo mi to dáva? Uvoľnenosť a relax. Bez toho by som si nevedel predstaviť svoj život. Je to skoro ako závislosť. Keď nemám týždeň tréning, som hotový. Proste sa musím vyblázniť."

Mladý tanečník si nevie svoj život predstaviť ani bez počítača. Aj nasledujúce roky chce venovať štúdiu informatiky, ale neodpustil si doplňujúcu poznámku. "Študoval by som aj tanec, ale u nás sa dá len balet, a to nechcem."

SkryťVypnúť reklamu

K tancu neodmysliteľne patrí hudba. "Počúvam najmä hip-hop, rap a všetko to, čo ma vie hecnúť pri tanci. Pri tréningoch sa maximálne vyšaliem, diskotéky ma veľmi nelákajú. Radšej si niekde v kľude posedím s kamošmi," usmieva sa Dano.

Aj na súťažiach si najviac vychutnáva atmosféru. "Každá súťaž je monotónna - prídete, dostanete štartové číslo, odtancujete a idete domov. Ale páči sa mi ten zvláštny pocit pred súťažou. Potom vyjdem na parket a všetci kričia - to je super pocit. Prakticky mi je jedno, čo dosiahnem. Som rád, keď tancujem, keď môžem ísť na súťaž a zabaviť sa. Je to síce pekné, keď získam titul majstra sveta, ale nič sa tým v mojom živote nezmení. Hlavný je vždy tanec."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu