založila na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov učiteľka Mária Budzáková (na snímke). "Ako žiačka som hrávala v škole divadlo. Vždy ma to bavilo. Na štúdium herectva som však nenašla odvahu, preto keď som nastúpila učiť do Lendaku, začala som zo žiakov školy dávať dohromady divadielko," prezradila nám terajšia umelecká vedúca, režisérka i scenáristka.
Podarilo sa jej to pomerne rýchlo. Už o niekoľko mesiacov neskôr uzrelo svetlo sveta prvé predstavenie, podľa ktorého dostalo divadlo aj názov. "Bola to hra pre deti od Jána Jíleka, Gašparko na cestách. Hru som našla niekde v zásuvke v škole. Rozpísala som ju pre niekoľko postáv. Dokonca sme si požičali aj profesionálne kostýmy z martinskej požičovne. Hra mala obrovský úspech," zaspomínala na začiatky pedagogička.
Odvtedy mladí divadelníci pripravili pre divákov každý rok novú inscenáciu. Prvý raz sa Gašparko odhodlal vstúpiť na súťažné pódiá v roku 1994. Bolo to na okresnej súťaži v Poprade-Matejovciach. Kritici na nich nenechali ani nitku suchú, deti - herci však boli šťastné.
Kedysi si ich M. Budzáková vyberala v konkurze. Prišlo ich aj vyše sto. Posledné roky sa snaží podchytiť deti z jedného ročníka, dokonca z jednej triedy. "Tento spôsob sa mi veľmi osvedčil. S deťmi v triede, kde som triednou a učím tam mám citový vzťah. Popri nich mám v súbore aj deti z rodiny, alebo iných tried," konštatuje zakladateľka súboru. Gašparko je známy tým, že v každej z inscenácii sa na pódiu objavuje aj dvadsať účinkujúcich. Je to preto, lebo sympatická pedagogička nevie žiadnemu dieťaťu povedať nie. V poslednej hre s názvom "Zápalky", s ktorou sa súbor predstavil nedávno na Divadelnej Šuňave ich účinkovalo sedemnásť. Najväčší problém nie je deti zvládnuť, ale vymyslieť im kostýmy. Preto väčšinou hrajú bez nich.
Námety hier vyberá slovenčinárka podľa toho, čo ju osloví. "Hra by mala mať nejaké morálne posolstvo a mala by tak trocha výchovná. Chcem, aby hra v deťoch niečo nechala. Samozrejme nesmie chýbať humor," tvrdí M. Budzáková. Naštudovanie inscenácie trvá niekoľko mesiacov. Keď "horia" termíny zvláda to režisérka aj za mesiac. V ostatných rokoch dáva prednosť vlastným "kusom" pred prevzatými inscenáciami.
Zaujímavé dramaturgicky poňaté predstavenia začali oceňovať aj kritici. Najväčšie úspechy žne Gašparko na celoslovenskej prehliadke detských súborov Gorazdov Močenok. V posledných dvoch rokoch si z južného Slovenska doniesol dve tretie miesta. "Na druhej strane to je pre deti zaujímavý výlet. Je to predsa len troška exotickejšie prostredie, ako pod Tatrami," jedným dychom dodáva vedúca súboru.
Najväčším želaním je uviesť verejnosti predstavenie s originálnou scénou a nápaditými kostýmami. Všetko však závisí od peňazí. "Možno by to mohol byť aj muzikál. Všetko je to veľmi drahé. Ak by sme zohnali nejakého sponzora dalo by sa to urobiť," uzavrela debatu M. Budzáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš