bola vypredaná ešte predtým, než začala reklamná kampaň! Pričom cena vstupeniek bola dosť vysoká 999 a 1199 korún. To znamená, že väčšina fanúšikov Lord of the Dance sa na ich šou vôbec nedostane. Hoci sa lístky beznádejne vypredali, z času na čas sa ešte nejaká voľná vstupenka našla. Zisťovali sme preto, ako to s predpredajom lístkov na kultúrne a spoločenské akcie vlastne je.
"Intenzívne sa usilujeme sústrediť do predpredaja všetky akcie. Na konci minulého roku sme dokončili vlastný systém predpredaja, ktorý využívame napríklad pri spolupráci s divadlom, okrem toho sme súčasťou slovenskej siete Ticketportal. Niekedy sa stane, že o niektoré podujatia, neviem si vysvetliť prečo, je veľmi veľký záujem," hovorí Marián Zvolenský z Mestského informačného centra (MIC) v Prešove, ktoré patrí medzi najznámejšie predpredajné miesta.
Podľa jeho slov mali v predpredaji úspech akcie Lucie Bílej, Diabolských huslí Jána Berkyho Mrenicu, Richarda Müllera (doterajší rekord, čo sa týka zaplnenia Mestskej haly) a samozrejme Lord of the Dance. Ako je však možné, že sa šou Lord of the Dance vypredala úplne bez reklamy, len formou "šuškandy"? "Agentúra Vivien, ktorá podujatie organizuje, robila predtým túto šou v domácej Žiline a bol po nej obrovský dopyt. Preto teraz chystá dve vystúpenia, jedno na západnom Slovensku, v Bratislave, druhé v Prešove. To znamená, že cez Ticketportal si kupovali lístky do Prešova ľudia zo stredného i východného Slovenska, do Bratislavy zo stredu a západu Slovenska. Teda pokrytá nebola iba Bratislava a Prešov, ale prakticky celé Slovensko," vysvetľuje Zvolenský.
Systém predaja Ticketportal funguje na internete. A to tak, že každý si na stránke (www.listok.sk) môže rezervovať maximálne osem vstupeniek (na akékoľvek ponúkané podujatie). S rezerváciou príde do troch dní na predajné miesto (napr. do MIC), zaplatí a prevezme si platnú vstupenku. Ak si rezerváciu do troch dní neuplatní, prepadá a voľné miesto môže zaujať ktokoľvek ďalší. "Práve preto sa stalo, že sa niekoľko kusov lístkov na Lord of the Dance uvoľnilo. Bolo síce vypredané, ale keď si niekto nevyzdvihol vstupenku, tá sa stala voľnou. No vzápätí si ju rezervoval niekto iný," hovorí zástupca MIC. Teoreticky je teda možné, že nejaké kusy budú putovať z rezervácie do rezervácie, ale reálne nebudú predané, takže sa ešte môžu objaviť na trhu aj deň pred akciou. "Je to však čisto teoretická šanca." Jedinou možnosťou, ako sa dostať lístkom, hoci je vypredané (samozrejme, mimo čierneho trhu) je neustále sledovať internet, prípadne sa informovať na predpredajných miestach. Šance sú však nízke. "Systém je veľmi spravodlivý v tom, že v ňom nie je možná protekcia, aj keby mal záujem o lístok sám prezident. Kto sa skôr zarezervuje, má jednoducho prednosť, nech je to ktokoľvek. Nie je možné robiť telefonické rezervácie."
Podľa Zvolenského sa lístky na Lord of the Dance rozobrali v Mestskom informačnom centre za necelé dva týždne, pričom denne predali aj dvesto vstupeniek. Záujem o ne stále pretrváva. Táto akcia, ako aj nedávny koncert Richarda Müllera, spopularizoval predpredaj. MIC dnes predáva vopred viac lístkov, vypredaný bol napríklad muzikál Kráľovná spieva blues (cez vlastný predpredajný systém), dobre sa predávajú aj ďalšie akcie. Ľudia si teda začali zvykať na úslovie "kto skôr príde, ten skôr melie". Ako dodáva M. Zvolenský, v predpredaji nemusia byť len megapodujatia, ale problémom nie sú ani malé koncerty s nízkym vstupným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš