niekoľko hodín od hrôzostrašného nálezu dôchodcov, pochádzajú z neďalekých osád. Reakciou zo strany Kluknavčanov a Richnavčanov na tento brutálny čin bola petícia adresovaná ministrovi vnútra, vláde SR a Národnej rade SR. Okrem iného žiadali personálne posilnenie krompašskej polície. V týchto dňoch znepokojení obyvatelia obcí poznajú ministerskú odpoveď. Vladimír Palko v liste tvrdí: "K zlepšeniu bezpečnostnej situácie prispeje reorganizácia Policajného zboru SR, ktorá beží od 1. januára tohto roku."
Kluknavčania aj Richnavčania bezprostredne po vražde očakávali väčší záujem o bezpečnostnú situáciu v tomto regióne od vládnucich činiteľov. Ako pre náš denník vtedy uviedol člen petičného výboru Peter Zimmermann, " v obci by radi uvítali aj ministerskú návštevu." V ministerskom liste adresovanom obecnému úradu však nebola ani zmienka o prípadnom pracovnom výjazde na Spiš.
Obyvatelia spomínaných obcí sú v poslednom období atakovaní hlavne obyvateľmi okolitých osád, kde vládne stopercentná nezamestnanosť. V Kluknave aj Richnave pribúdajú krádeže hlavne v neobývaných domoch. Ako sa pre náš denník vyjadril riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Krompachoch npor. JUDr. František Puškár, kým v minulom roku od 1. januára do 15. februára evidovali 51 trestných vecí, v tomto roku za rovnaké obdobie je to 69 prípadov. "Prevládajú krádeže vlámaním a podvody," upresnil krompašský policajný riaditeľ.
"Na Obvodnom oddelení PZ v Krompachoch v rámci reorganizácie je dvakrát viac tabuľkových miest pre policajtov pochôdzkárov. Predpokladáme, že ich obsadíme do konca kalendárneho roka," odkazuje ďalej v liste adresovanom Kluknavčanom minister vnútra. V súčasnosti na krompašskej polícii pracuje trinásť policajtov plus riaditeľ a jeho zástupca. K 1. marcu tohto roku, ako nám povedal okresný policajný riaditeľ plk. JUDr. Vladislav Chroust, plánujú prijať ešte jedného strážcu zákona a tabuľkový stav bude už na sto percent naplnený. Po spomínanej policajnej reforme pôsobí v Krompachoch aj oddelenie skráteného vyšetrovania. Ide o deviatich policajtov a jedného vedúceho pracovníka. "Pred reorganizáciou sa policajti na obvodných oddeleniach museli venovať aj trestným veciam. V súčasnosti sa spomínaných trinásť policajtov starších inšpektorov - venuje iba pochôdzkovej činnosti, trestné veci rieši odbor skráteného vyšetrovania," popísal V. Chroust,v čom spočíva reforma v policajných radoch. Do služobného obvodu krompašskej polície patrí mesto Krompachy a osem okolitých obcí.
Zákon o obecnom zriadení dovoľuje samosprávam zriadiť v obciach poriadkový orgán. Práve na túto možnosť poukazuje aj krompašský policajný riaditeľ F. Puškár. Zriadenie stanice je však ekonomicky náročné, preto oslovil krompašský policajný riaditeľ mestský úrad s novým projektom. "Mestská polícia v Krompachoch by mohla vykonávať činnosť aj v okolitých obciach. Samozrejme, musel by sa zvýšiť ich počet, a okolité obce by sa museli podieľať aj finančne. Okrem toho, určite by sme mohli využiť aj možnosť získania peňazí z európskych fondov," upresnil F. Puškár. Túto koncepciu riešenia problému predložil vedeniu mesta Krompachy, rokovať plánujú aj so starostami spádových obcí. Na Mestskej polícii v Krompachoch pracuje v súčasnosti šesť policajtov plus náčelník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš