SR a smerníc EÚ. Stavbu realizoval súkromný investor a teraz už aj majiteľ Jozef Guman s podporou štátnych zdrojov. Na jej slávnostnom uvedení do prevádzky a užívania sa zúčastnil prednosta Krajského úradu životného prostredia v Prešove Dušan Vočko.
Ako pre náš denník investor a prevádzkovateľ uviedol, celkový rozpočet na stavbu skládky odpadu všetkého druhu s výnimkou nebezpečného odpadu je 17 miliónov korún. "Doteraz sme zo štátnych zdrojov preinvestovali 2 milióny na rekultiváciu starej skládky a 2 milióny na výstavbu novej, pričom z našich zdrojov išlo o sumu 7,5 milióna korún," konkretizoval investované náklady Guman. Zatiaľ ide len o prvú etapu stavby. Dobudovaná je teda jedna takzvaná kazeta s kapacitou 23-tisíc ton odpadu so životnosťou na zhruba 10 rokov.
Mimochodom, novovybudovaná skládka je umiestnená v takmer totožnej lokalite, ako bola bývalá čierna skládka, ktorá ešte donedávna trápila obyvateľov obce Svinia ako závažný ekologický problém. Proces vysporiadania pozemku aj samotná výstavba sa realizovala v rokoch 2001-2003.
Zaujímalo nás, akým prínosom sa skládka stane v regióne. Napokon, posledné neriadené skládky v tomto roku musia definitívne skončiť svoju činnosť a v okolí Prešova je dostupná len skládka v Ražňanoch (okres Sabinov) a prekladisko na Cemjate pri Prešove. "Budeme pôsobiť ako zvozová oblasť pre okolie Prešova pre komunálny aj stavebný odpad. Zároveň vykonávame aj triedenie a separáciu, vrátane likvidácie odpadu. Odberateľom pre vytriedené druhotné komponenty sú Zberné suroviny Žilina, s ktorými máme uzavretú zmluvu na odber železa, skla, plastov, textilu a papiera," reagoval na našu otázku majiteľ skládky vo Svinej.
Zdá sa, že v okrese Prešov ide teraz o jedinú skládku, ktorá likviduje a zároveň separuje odpad a vytvoria sa tak predpoklady na to, aby obce neboli doslova zahádzané odpadom na divých skládkach. V tej súvislosti nás zaujímali orientačné ceny za zvoz odpadu. Podľa slov Gumana, vo všeobecnosti pôjde o 490 korún za tonu, potom je tu ešte zákonom určený rekultivačný poplatok 220 korún za rovnaké množstvo, ale v prípade stavebného odpadu pôjde o 285 korún za tonu.
Začiatkom marca vstúpi do platnosti novela zákona o odpadoch a tá občanom, samosprávam aj firmám ukladá povinnosť priebežne separovať odpad. Prax je však taká, že aj keď sa samosprávy v minulosti snažili vytvoriť podmienky na separovanie a urobili aj potrebné kroky k propagovaniu tohto kroku smerom k občanom, spravidla mali problém vytriedené komponenty likvidovať. Bolo to finančne náročné nielen, čo sa týka veľkoobjemových kontajnerov, ale aj odvozu na likvidáciu. Nadšenie a iniciatíva sa zvyčajne končili sklamaním. Dikcia novely však tento postup ukladá ako povinnosť. Prevádzka ekologickej skládky vo Svinej sa preto pre okolité mestá a obce môže stať východiskom pre riešenie terajšieho problému odberu a likvidácie triedeného odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš