Starosta Liptovskej Tepličky Jozef Mezovský našiel na stole v posledných týždňoch až päť žiadostí na sobáš. "V minulom roku sme mali na obecnom úrade tri sobáše za celý rok. Teraz mi prišlo za dva týždne päť žiadostí o sobáš," uviedol pre náš denník starosta. Ako dodal, žiadosti si podávajú iba Rómovia. Tých žije v obci asi 400. "Najhoršie je na tom to, že v pároch nie sú iba Rómovia z našej dediny, ale z okolia. Videl som tam ľudí z Telgártu, z Banskej Bystrice a podobne. Obávame sa, aby sa rómska komunita nerozrastala. Ak by sa zosobášili, museli by sme im priznať trvalý pobyt na území obce," vysvetlil J. Mezovský.
Chuť okúsiť manželský život prepukla v posledných dňoch aj v obci Rakúsy, kde žije najpočetnejšia komunita Rómov v okrese Kežmarok. Obecný úrad zaregistroval v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stopercentný nárast počtu žiadostí o zosobášenie. "Za január a február uplynulého roka sme mali štyri žiadosti, teraz je to desať," povedal nám starosta Rakús Alojz Vdovjak. Ako dodal, všetko sú to páry mladšie ako 25 rokov. "Je to čistá špekulácia. Ak boli obaja slobodní, nedostali podľa nových zákonov na sociálnych dávkach nič, ak sa zosobášia, budú posudzovaní ako domácnosť a budú mať aký - taký príjem," poznamenal starosta.
Podľa slov Jozefa Harabína z Kežmarského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny nie je možné tvrdiť, že sa Rómovia sobášia kvôli peniazom. Každý prípad, či rodina je posudzovaná osobitne. "Každý prípad je špecifický. Podľa nového zákona o pomoci v hmotnej núdzi, platného od prvého januára 2004, sa vytvorilo niekoľko okruhov, podľa ktorých sa osoby v hmotnej núdzi posudzujú. Teoreticky by niektorá dvojica mohla dostať viac, ako keby boli osoby posudzované samostatne. Chcem ale veriť, že kvôli tomu sa nesobášia," dodal pracovník úradu.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš