po 11. septembri 2001, sa teraz zásluhou ambasády USA na Slovensku dostávajú aj do Popradu. Výstavu v rámci cyklu súčasná svetová fotografia otvoria v popradskom Dome fotografie dnes o šiestej večer.
Joel Meyerowitz (r. 1938) začal pracovať ako fotograf v roku 1962. Ako typický "fotograf ulice" systematicky kráčal v šľapajach takých osobností dokumentu, ako bol Henri Cartier-Bresson či Robert Frank. Na rozdiel od nich však Meyerowitz pracuje s farbou. O úspechu jeho postupov hovorí aj popularita Meyerowitzovej prvej knihy, predalo sa jej viac ako 100-tisíc výtlačkov. Doteraz vydal aj ďalších 13 kníh a v roku 1998 rozšíril rozsah svojich aktivít o prácu s filmom. Mimoriadnu pozornosť vzbudil však cyklom dokumentárnych záberov, ktoré robil bezprostredne po útoku na World Trade Centrum 11. 9. 2001. Bez zbytočného pátosu a sentimentu zachytil nielen obraz katastrofických ruín tesne po útoku, ale podarilo sa mu zaznamenať predovšetkým ľudský rozmer udalosti a námahu záchranárov, hľadajúcich v zdemolovaných troskách ľudí.
"V momentoch po páde dvojičiek som bol premknutý hlbokou túžbou pomáhať, zachraňovať, upokojovať, ale bol som príliš ďaleko od mesta. O pár dní neskôr, keď som sa vrátil domov, do New Yorku, viedli moje prvé kroky do centra. Stojac v zástupoch vo vzdialenosti piatich blokov severne od zóny vzal som fotoaparát jednoducho preto, aby som zachytil to, čo bolo možné vidieť. Policajný dôstojník ma však upozornil, že sa nachádzam v mieste zločinu, kde je fotografovanie zakázané. Takže som sa zbalil a odišiel," spomína na vznik dokumentárneho cyklu fotograf.
Podľa jeho spomienkového vyznania, keď sa prepracoval dovnútra zóny, zmenila ho spiritualita miesta. "Kamarátstvo a kolegialita medzi robotníkmi pripomínala príbehy zo svetových vojen, tí ľudia spoločne prežívali tragédie a víťazstvá. Mojou úlohou bolo vyrobiť fotografický záznam po-udalosti: desivé predstavenie deštrukcie, úcta voči usmrteným, horlivé úsilie o povstanie z trosiek," opísal Joel Meyerowitz.
Poprad je po Bratislave druhým a posledným slovenským mestom, kde sa výstavný projekt dostal. "Dramaturgia je postavená na konflikte fyzickej deštrukcie architektúry a úsilia ľudí, ktorí sa podieľali na jej odstraňovaní. Vznikol veľmi silný príbeh s vážnym posolstvom a výzvou pre každého z nás," uviedla riaditeľka Domu fotografie Lucia Benická. Ako dodala, autor je známym fenoménom súčasnej americkej fotografie a snímky, ktoré predstavuje, zaujmú aj netradičným formátom, ktorý posúva žáner dokumentu do roviny atypickej reportáže.
Výstava, ktorú dnes sprístupnia v Dome fotografie, potrvá v Poprade do 28. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš