Odporučili im, aby prišli na druhý deň ráno. V utorok sa ich pred MsÚ zhromaždilo okolo päťdesiat.
"Prijali sme ich a vysvetlili im postupy verejného zhromažďovania. Dohodli sme sa, že urobia protestné zhromaždenie, ktorého výsledkom bude petícia. Prisľúbil som im, že tú petíciu zoberiem a ako poslanec národnej rady ju odovzdám ministrovi práce," povedal primátor Stropkova Imrich Hamarčák (na snímke).
Petícia obsahuje nesúhlas s výškou sociálnych dávok poskytovaných od januára tohto roku, ktoré nepokrývajú ani základné životné potreby. Rómovia v nej vyzývajú Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o ich prehodnotenie a zvýšenie minimálne na úroveň minulého roka.
"Touto petíciou chceme vyjadriť svoj postoj k súčasnej sociálnej situácii na Slovensku, s ktorou nie sme spokojní. Najväčší problém vidíme v krátení sociálnych dávok, pretože ľudia nemajú z čoho žiť. Potrebujeme zaplatiť byt, nakŕmiť a obliecť deti, no jednoducho nemáme z čoho. Keď nám vzali peniaze, nech nám potom vrátia prácu," povedal predseda petičného výboru Miroslav Cina.
"Mesto Stropkov nie je zamestnávateľ, ale verejná služba. My nemáme možnosť zamestnať také množstvo záujemcov o prácu. Zamestnávame zopár ľudí na verejnoprospešné práce a teraz aj v rámci nového systému malých obecných služieb. Je dohoda s úradom práce v rozsahu 131 pracovných miest pre tieto služby. Určite nebude možné uspokojiť všetkých, ktorí majú záujem. Existuje tu ešte možnosť hľadať si prácu aj mimo nášho regiónu. Ja ako primátor nemám možnosť riešiť otázku zamestnanosti. Na to sú iné orgány štátnej správy a podnikatelia," konštatoval I. Hamarčák.
Súhlasil s tým, že došlo k radikálnemu zníženiu sociálnych dávok. "Na druhej strane treba povedať, že tie dávky boli pomerne vysoké a niektoré rodiny mali nadštandardné príjmy. Napriek tomu ani v tom období neplatili nájmy a energie. Mestský podnik Byhos má pohľadávku voči takým neplatičom vo výške okolo 2,5 milióna korún."
Na otázku, či nemajú obavy, že problém bude čoraz vypuklejší a nastanú nepokoje v meste, primátor reagoval: "Aj takáto situácia hrozí, no verím, že aj zo strany Rómov je toľko zdržanlivosti, že nedôjde k nejakým atakom a tieto veci sa budú riešiť s chladnou hlavou. Nedá sa však nič vylúčiť a preto komunikujeme s poriadkovými zložkami, aby bol poriadok v meste zabezpečený."
Dodal, že o týchto aspektoch sociálnej politiky bude informovať ministra Ľudovíta Kaníka. "Takéto problémy sú aj v iných mestách. Na základe týchto signálov sa možno pristúpi k istej novelizácii zákona."
Svoju nespokojnosť prejavuje zatiaľ rómske etnikum na Slovensku nekoordinovane. V Stropkove tvorí desať percent obyvateľstva, čo predstavuje niečo cez tisíc občanov. Protestné zhromaždenie tu plánujú na 25. februára na Námestí SNP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš