realizácia je finančne krytá z prostriedkov EÚ a Národného úradu práce prostredníctvom grantovej schémy rozvoja ľudských zdrojov Phare 2001. Podľa informácie riaditeľky prešovskej pobočky AV Emílie Martinkovej adresátmi projektu sú mladí ľudia vo veku 17-18 rokov. Ide o študentov stredných škôl, ktorí ešte neboli zaradení na trh práce. Cieľom je podporiť voľnočasové aktivity v zmysle stabilizácie na pracovnom trhu a znižovania nezamestnanosti v regióne. Inak povedané, podporiť sebadôveru a zvyšovať ich pružnosť pri uplatnení v praxi.
Projekt obsahuje 5 modulov aktivít. Prvým z nich je analýza očakávaní budúcich absolventov SŠ. "Momentálne sa spracovávajú výsledky dotazníkov, ktoré vyplnilo 600 respondentov prostredníctvom štatistického softvéru Prešovskej univerzity. O spoluprácu sme požiadali aj preto, aby sme z analýzy dostali čo najviac informácií. Napríklad z jedného dotazníka sa dá čerpať aj 100 informácií, z ktorých sa dozvieme čo mladí ľudia potrebujú, alebo ako si predstavujú riešenia problémov. Výsledky budeme verejne prezentovať 3.marca o 12. hodine v priestoroch Akadémie vzdelávania," uviedla riaditeľka. Dodala, že na prezentácii sa zúčastnia aj zástupcovia ministerstva školstva SR, Slovenskej akadémie vied, Ústavu informácií a prognóz školstva a ďalšie inštitúcie, ktoré môžu ovplyvňovať vývoj a smerovanie vzdelávania. Z ich vystúpení a výsledkov analýzy organizátori spracujú zborník, ktorý bude slúžiť ako východisková informácia o súčasnom trhu práce a rôznych činiteľoch, ktoré ho ovplyvňujú.
V ten istý deň o 17. hodine sa uskutoční prvé stretnutie frekventantov klubov vytvorených v rámci modulu voľnočasových aktivizačných klubov, ktorých úlohou je rozvíjať kreativitu a flexibilitu mládeže, ako základného kroku pre úspešnú orientáciu na trhu práce. Podľa Martinkovej sa do klubov prihlásilo 120 účastníkov a najvyšší záujem bol o tanečný klub, dramatický, film a kameru, menej zaujímavý sa im zdal žurnalistický klub, hudobný a výtvarný. Budú sa pravidelne realizovať vo Vysokoškolskom klube "Véčko" na Budovateľskej ulici raz týždenne vždy od 15. do 19. hodiny pod vedením lektorov, ktorých vybrala partnerská prešovská agentúra J. P. Art. Záverečnou fázou klubov by mala byť prezentácia na verejnosti prostredníctvom takzvaných dní otvorených klubov.
Na otázku, či a aké poplatky sa budú vyžadovať od účastníkov, Martinková uviedla, že celý projekt je financovaný zo zdrojov EÚ, preto je účasť zdarma. Do budúcnosti však bude AV tieto služby ponúkať na komerčnom základe, teda formou dohody, prípadne za poplatky porovnateľné s jazykovými kurzmi. Na realizáciu projektu bolo vyčlenených 37-tisíc eur na dobu 10 mesiacov, pričom 80 percent je k dispozícii už teraz, ale 20 percent financuje AV zo svojich zdrojov s tým, že po skončení projektu im Phare náklady refunduje.
Popri voľnočasových aktivizačných kluboch však medzi moduly projektu patrí aj príprava budúcich voľnočasových aktérov - animátorov, na ktorý chcú získať akreditáciu z ministerstva školstva SR. Cieľovou skupinou v tomto prípade sú absolventi vysokých škôl s príslušnými jazykovými znalosťami, ktorých zaradia do poradenského programu na profesijnú orientáciu. Z účastníkov vytypujú 10 schopných a zrelých pre inovatívnu prácu s mladými ľuďmi v pozícii animátora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš