Tvrdia to obyvatelia dedinky neďaleko poľských hraníc. "Je to strašné. Po tejto ceste jazdím každý deň. V nedeľu večer som sa vracal domov a neďaleko Podspádov mi odišla zadná poloos na mojej Škode 125. Po ceste, kde je momentálne predpísaná 60- kilometrová hodinová rýchlosť sa nedalo ísť ani štyridsiatkou. Myslím si, že aj kvôli ceste poloos na mojom aute skončila. Teraz zháňam novú, bude ma to stáť päť - šesť tisíc korún," povedal nám obyvateľ Tatranskej Javoriny Juraj Makový. Podobný problém majú aj ďalší obyvatelia tejto dedinky.
Starosta Dušan Lacko pre náš denník povedal, že doslova katastrofálny stav cesty eviduje už niekoľko dní. "Pluhy som na ceste v posledné dni vôbec nevidel. Od soboty snežilo, ale nikto sneh neodhŕňal. Sneh autá ujazdili, potom zamrzol a teraz ho reťazami po kusoch vytrhávajú z cesty. Pritom je to komunikácia prvej triedy a dokonca medzinárodný cestný ťah. Neďaleko je hranica s Poľskom. Neviem, prečo nemôžu vozidlá údržby vyraziť na cestu už keď začne snežiť. Naši ľudia už toho majú po krk," posťažoval sa nám starosta. Ten navyše tvrdí, že kvôli zlým cestám nechodia na slovenskú stranu ani turisti z Poľska. "Prídu raz a keď zistia, že si u nás rozbijú auto, viackrát sa tu neukážu," povedal nám D. Lacko.
Jeho obavy potvrdil aj popradský primátor Anton Danko. Na zlé cesty sa mu sťažoval aj primátor poľského mesta Zakopane. "Pán primátor mi hovoril, že Poliaci nechcú chodiť do Tatier kvôli cestám," konštatoval pre náš denník.
Na neupravenú vozovku v Belianskych Tatrách sa paradoxne sťažujú aj pracovníci Štátnych lesov TANAP-u. Podľa slov ich hovorcu Mariána Šturcela, rozbitá vozovka komplikuje dopravné spojenie pracovníkov do týchto ochranných obvodov, nehovoriac o tom, že asi najviac trpia tlmiče a poloosi služobných vozidiel. "Nie je to nový problém. Táto spojnica našich prevádzok s riaditeľstvom býva v rôznom stave. Závisí to od počasia," vysvetlil M. Šturcel.
Riaditeľ popradského závodu Slovenskej správy ciest (SSC) Ivan Baďo odmieta tvrdenia, že cestári sa o komunikáciu nestarajú. "Je to prioritný úsek. V Podspádoch máme ľudí, jedno vozidlo a 3 500 ton posypového materiálu. V prípade, že nestíha, posielame mu na pomoc ďalšie. Nedá sa všetko urobiť hneď. Ak bolo potrebné, voz bol vonku. V teréne nemohol byť iba vtedy, ak sa striedali zmeny, alebo bol pokazený. Myslím si, že celý problém majú na svedomí kamióny. Tie jazdia bez reťazí a často skrižujú vozovky. Naše vozidlá ich musia vyťahovať, hoci by nemuseli a nestíhajú robiť to, čo majú," reagoval riaditeľ. Prisľúbil však, že len čo sa troch oteplí, dajú pracovníci SSC vozovku v spomínanom úseku do poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš