sú ochotní obohatiť zbierkový fond múzea.
"Cieľom výstavy je zachrániť, čo ešte zostalo z dávnych dôb. Staré hračky sa pomaly strácajú, ľudia ich ako nepotrebné vyhodili, zachovalo sa len málo exemplárov, ktoré nám ešte môžu zdokumentovať, ako a s čím sa kedysi deti hrávali. Hračky sú zároveň aj dokumentom ľudovej tvorivosti a vynachádzavosti," uviedla riaditeľka múzea Erika Cintulová. Podľa jej slov už zopár Kežmarčanov zareagovalo na výzvu a prinieslo zabudnuté hračky, dávno odložené niekde na povalách starých domov.
"Vývoj v hračkách ide dopredu závratným tempom. Pomaly už zabúdame, že kedysi sa hračky vyrábali z materiálov, ktoré boli bežne doma dostupné. Deti sa hrali s tým, čo bolo doma, tradičné vyrezávané drevené figúrky, handrové bábiky, slamené panáky, hlinené guličky, to všetko je už minulosť. My ju chceme pripomenúť," dodala E. Cintulová. Podľa nej, hračky minulého storočia veľmi tvorivo rozvíjali fantáziu. Deti sa dokázali hrať aj s bežnými pomôckami v domácnosti.
Niekoľko podnetných historických hračiek má aj múzeum vo svojich depozitoch. "Teraz ich oprášime a spolu s vecami, ktoré nám buď darujú alebo požičajú ľudia, sa pokúsime o malý exkurz minulosťou," dodala riaditeľka. Výstava historických hračiek je plánovaná až na september. Múzejníci veria, že dovtedy sa im podarí skompletizovať zaujímavú zbierku zabudnutých hračiek.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš