že obec s 1800 obyvateľmi má veľký potenciál na rozvoj. Cestu vidí v možnostiach agroturistiky.
"Máme ideálnu polohu, blízko sú Pieniny, Magura, Červený Kláštor, Vysoké Tatry. Som presvedčený, že je tu relatívne zdravý život, dobré prostredie, veď si zoberte, že tu máme jedného 102-ročného a jedného 100-ročného občana. Aj to o niečom vypovedá," usmieva sa starosta Slovenskej Vsi.
Hovorí, že Slovenská Ves, ktorej dejiny sa viažu k roku 1311, býva častou zastávkou turistov i rekreantov. Obec je zapojená do projektu Gotická cesta, kostol sa môže popýšiť vzácnym oltárom s neskorogotickou sochou Madony z dielne Majstra Pavla z Levoče. "Máme tu aj cyklotrasy, v zime sa dá využiť možnosť lyžovania v okolí, v lete zase turistika. V obci máme aj stravovacie zariadenie, služby, obchody. Keď sa viac sústredíme na ponuku služieb pre cestovný ruch, môže to tu ožiť a aj obec z toho bude mať úžitok," naznačil smer starosta Jacenko.
Ako tvrdí, už dnes sa teší z aktivity partie podnikateľov, ktorí sa chcú zamerať na agroturistiku. "Dušou tohto tímu je náš rodák Jozef Smrek, venuje sa histórii a dobre pozná miestne pomery," dodáva starosta.
Projekt oživenia lokality Kamence - Vygoda predpokladá výstavbu zrubových domov, ktoré by majitelia prenajímali turistom a návštevníkom obce. V prvej etape má vyrásť 24 zrubov, samozrejme, aj s celou infraštruktúrou, inžinierskymi sieťami, samostatným vodojemom, kanalizáciou, čistiarňou odpadových vôd. Zruby a penzióny budú doplnené športoviskami, rehabilitačnými zariadeniami, umelou horolezeckou stenou, požičovňou športových potrieb, chýbať nebudú hospodárske stavby pre chov zvierat a jazdu na poníkoch i koňoch, areál oživia ľudoví remeselníci. "Všetko je to zatiaľ v polohe vypracovaného projektu. Naše zastupiteľstvo má teraz schváliť zmenu územného plánu, ale som presvedčený, že to bude mať úspech. Ak všetko dobre pôjde, prvé stavebné povolenia môžu byť pripravené už v lete. Pokiaľ viem, združenie podnikateľov, ktoré chce oživiť obnovu osídlenia na Kamenci Vygode, chce čerpať financie z fondov Európskej únie na rozvoj turizmu," vysvetľuje starosta Slovenskej Vsi.
Aj autor celého nápadu Ján Smrek je presvedčený, že projekt má šancu uspieť. "Nevymysleli sme nič nové, len sme sa inšpirovali starými Ždiaranmi. Aj tam stavali drevenice s tým, že ich potom prenajímali nemeckým turistom. Zruby môžu slúžiť ako normálny dom, ale budú sa dať buď celé alebo ich časť aj prenajímať. Celá architektúra zrubového komplexu má harmonizovať s tunajšou prírodou. Na nezáujem ľudí o výstavbu sa nemôžem sťažovať, uvidíme, ako sa to rozbehne. Myslím, že by to výrazne mohlo pomôcť aj pri znižovaní nezamestnanosti v tomto regióne," povedal Jozef Smrek.
Lokalita, v ktorej kedysi stála stará gazdovská usadlosť, je dnes už len pustou lúkou. Usadlosť po vojne vyhorela, zámerom dnešných aktivistov, naladených na rozvoj agroturistiky, je znovu ju zaľudniť. "Časť pozemkov je vysporiadaná, o ďalších sa už rokuje s vlastníkmi," dodal starosta František Jacenko. Priznal, že projektu drží palce. "Taký rozsiahly, prepracovaný projekt sme tu ešte nemali a ja verím, že nezapadne prachom, ale zo sna sa premení na realitu už v blízkej budúcnosti," uzavrel starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš