Rudolfa Zajaca, že pokyn nebol pochopený správne, vyvolali širokú diskusiu. Niektorí lekári v prípade chronických pacientov predpisujú aj viac balení. Iní sa bránia argumentom, že zdravotné poisťovne ich obmedzujú limitmi a nechcú riskovať sankcie. Potom je tu ešte sociálna otázka. Presnejšie otázka, či si každý pacient môže dovoliť zásobu liekov na 2-3 mesiace. Uprostred týchto diskusií stojí občan - pacient - poistenec. Nevie si vybrať komu a čomu má veriť.
Našu redakciu oslovil Prešovčan Miroslav Pauli (na snímke) s osobnou skúsenosťou. "Mám chorú manželku, ktorá je nútená užívať viacero liečiv. Jej ošetrujúcich lekárov si veľmi vážim, ale pri pokuse o predpis na viac dávok, sme nepochodili. Jej lekár to odmietol s tým, že ho poisťovňa tvrdo drží na tom, že nesmie prekročiť limit na mesiac. Keďže berie viac liekov, musí tak putovať z ambulancie do ambulancie zakaždým, keď doberie predpísanú dávku. Je onkologickou pacientkou a má oslabený imunitný systém. Mala by sa chrániť pred vírusmi chrípky a práve preto sme chceli túto krízovú situáciu riešiť akousi zásobou."
Rovnaké otázky položil aj poslancom NR SR a v týchto dňoch dostal odpoveď od členky ústavnoprávneho výboru a poslankyne Jany Laššákovej (Smer). "Všeobecní ani odborní lekári nemajú právnym predpisom určené koľko balení a koľko liekov môžu na jeden recept predpísať. Aj vyjadrenia ministra zdravotníctva potvrdzujú, že postup lekárov pri predpisovaní liekov nie je správny. Keďže sa množia sťažnosti, ako uvádzate v liste, minister zdravotníctva prisľúbil uvedené problémy riešiť," uvádza sa v liste adresovanom pánu Paulimu. Ako ďalej poslankyňa Laššáková uvádza, využije podané návrhy na legislatívne zmeny pri predkladaní zákonov v súvislosti s reformou zdravotníctva.
Zdá sa, že problém neexistuje. Ako sme už v Korzári informovali, časť lekárov je ochotná, v opodstatnených prípadoch, predpisovať liečivá aj do zásoby. Časť sa aj naďalej bráni, aby sa vyhla konfliktom s revíznymi farmaceutmi zmluvných poisťovní pri prekročení limitov.
Kto má teda pravdu? Pozrime sa na argumenty lekárov očami zdravotných poisťovní. Oslovili sme prešovskú pobočku Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ale riaditeľa sa nám nepodarilo zastihnúť. "Metodický pokyn ministerstva bol v rovine odporúčania. Naša poisťovňa s tým problémy nemá, ak chronický pacient potrebuje viac balení liečiv. Určite to však nemôže byť ad absurdum, že sa odrazu napíše 15 druhov liekov. Rozhodnutie lekára však môže mať viacero dôvodov. Napríklad priebežné sledovanie vývoja ochorenia, zmeny počas liečby a podobne. Je to zložitý problém," reagovala na naše otázky právnička prešovskej VšZP Katarína Olejárová.
Podľa riaditeľa pobočky Spoločnej zdravotnej poisťovne Štefana Danča bolo nevyhnutné vniesť do systému s liečivami racionálne opatrenia. Preto ako prví, vlani v júli zaviedli lekárom mesačný objem na výdaj liečiv, aby zabránili predpisovaniu liečiv do zásob. "Limity neboli vymyslené, čiastočne kopírovali minulý rok, ale boli o niečo znížené, čo je pochopiteľné, lebo 40 percent zdrojov ide na lieky. Stanovili sme teda objemy, kontrolovali ich, ale pri prekročení sme zatiaľ voči lekárom nevyvodzovali sankcie. Museli nám však zdôvodniť zvýšený výdaj a v niektorých prípadoch to boli neprijateľné dôvody."
Zdôraznil však, že žiadne obmedzenie vo vzťahu k skutočne chorým pacientom neexistuje. Pripomenul tiež vlaňajšie skúsenosti, keď v máji odrazu vyskočili náklady na lieky o 250 miliónov korún len preto, že lekári umožnili klientom predzásobiť sa. V lete výdaj poklesol a v septembri opäť suma vyskočila na 24 miliónov korún. "Niektorému špecialistovi pri rovnakom počte pacientov stačí na lieky 15-tisíc na mesiac a iným je málo aj 30-tisíc korún," dodal Dančo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš