blízkym zabezpečili čo najvyššiu kvalitu života. Vrátane integrácie do kolektívu. Vtedy prichádza na rad otázka peňazí.
Súčasná novela zákona o sociálnej pomoci zmenila systém kompenzačných príspevkov. Podstatne ich znížila. V týchto dňoch preto medzi opatrovateľmi rezonuje otázka, ako budú žiť ďalej. Mnohých znepokojila správa o tom, že tento mesiac kompenzačné príspevky zrejme ani nedostanú. V súvislosti s novelou totiž sociálne úrady musia prehodnotiť každú žiadosť znova. "Ľudia sú znepokojení. Chodia sa k nám poradiť, niektorí otvorene nadávajú, niektorí plačú. Ukazuje sa, že 90 percent rodičov s postihnutými deťmi, alebo členmi rodiny, bude mať nižší príspevok, hoci aj doteraz ledva prežili. Pýtajú sa, ako prežijú napríklad tento mesiac, ak nemajú iný príjem, za čo budú napríklad voziť deti do školy, trápia sa," povedala nám predsedníčka Združenia na pomoc pre mentálne postihnutých vo Vranove nad Topľou Anna Jankivová (na snímke). Dodala, že kým o zvýšení dôchodkov sa verejne diskutuje viac ako mesiac, problém zdravotne a mentálne postihnutých ľudí je stále odsúvaný na okraj diskusií. "Všetky organizácie nášho združenia sa obrátia na ministra Ľudovíta Kaníka otvoreným listom. Myslím si, že taký prístup je zo strany ministerstva čistou aroganciou. Asi nevedia, alebo nechcú vedieť, ako žijeme. Vláda by sa tiež mala zamyslieť nad tým, či tento stav ešte vydržia a či sa v referende nevyjadria za predčasné voľby."
Podobne reagovala aj predsedníčka prešovského združenia Alena Gavroňová.
Zastihli sme ju práve na ozdravovacom pobyte s postihnutými deťmi v Lipovciach. Spomenula nám príklad, ktorým sa nedávno zaoberala. Člen ich združenia, postihnutý mladík, sa napríklad nemohol zúčastniť na pobyte, lebo sa musí každých 7 dní hlásiť na úrade práce, kde mu pobyt ako dôvod neprítomnosti neuznali. Nie je však schopný sa tam dopraviť, a tak ho rodičia musia na vlastné náklady každý týždeň na úrad odprevadiť. Otázkou je, s akým efektom vynakladajú túto námahu a financie, alebo či integračný pobyt v kolektíve nebol preňho väčším prínosom, ako jeden úradnícky záznam. "Náš názor je taký, že tieto nové obmedzenia sú nezmyslom. Veď keď sa matka celý život stará o postihnuté dieťa, potom dostane minimálny dôchodok a ešte aj ten má byť dôvodom na zníženie kompenzácie o polovicu, tak je to surovosť. Tu si treba uvedomiť, že ide o starostlivosť 24 hodín denne, 365 dní v roku, a to je pracovný výkon na viac ako plný úväzok. Myslím, že pán minister by si mal aspoň jeden deň vyskúšať, čo to obnáša každý deň obliekať, variť, kŕmiť, umývať, prať a jednoducho byť v pohotovosti. Je jedno, či opatrovaným je dieťa, chlap medzi 30 - 40 rokmi, alebo starý človek. Možno potom by zmenil názor."
Skúmali sme, či sú ich obavy naozaj opodstatnené a oslovili sme pracovníčku oddelenia kompenzačných dávok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Máriu Havlíkovú. "Skutočne musíme prehodnotiť všetky žiadosti, ale stanovili sme si priority. Uprednostňujeme tie rodiny, ktoré nemajú iný príjem okrem štátnej dávky, alebo sú živitelia rodín. My sme ich upozornili, aby neboli zaskočení v prípade, že nedostanú peniaze. Určite chápu, že nemôžeme naraz prehodnotiť okolo 1 500 žiadostí. Ak sa vyskytne akútny prípad, ešte je tu možnosť zaslať im peniaze platobnou poukážkou. Napokon, v zákone je stanovená lehota dva mesiace. Robíme všetko pre to, aby v marci dostali príspevky všetci." Na našu otázku, či sa prehodnocuje aj druh postihnutia, nám odpovedala, že zmeny nesúvisia so zdravotným stavom.
Zásadná zmena je teda v tom, že sa testuje príjem opatrovaných osôb, čo sa doteraz nerobilo. V praxi to bude znamenať, že ak má rodina povedzme vyšší dôchodok, ako je 1,2-násobok životného minima, čo je 5 052 korún, kompenzácia sa im zníži. "Berie sa do úvahy príjem chorých a opatrovateľov. V niektorých prípadoch sa stane, že im nevznikne nárok na príspevok vôbec."
Pripomíname, že vlani mohli tieto rodiny počítať pri opatrovaní jednej osoby s kompenzáciou 6-tisíc, pri dvoch 8-tisíc korún s tým, že sa im odpočítavala dávka za bezvládnosť a to 300, 500, alebo 700 korún. Po novom zrejme bude mať každá rodina inú výšku príspevkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš