zdôrazňovali, že východ Slovenska má dostatok historických a kultúrnych pamiatok, ktoré by sa pri správnej propagácii mohli stať lákadlom v rámci cestovného ruchu. Desiatky rozvojových programov v Prešovskom kraji sa preto úzko špecializuje na cestovný ruch. Otázkou je ako.
Aj v týchto dňoch svetlo sveta uzrel nový turistický sprievodca Stropkov a okolie s podtitulom Vitajte v srdci Horného Šariša a Horného Zemplína. Vydáva ho Občianske združenie pre rozvoj cestovného ruchu Domaša s finančnou podporou Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Podľa našich informácií, išlo o zhruba 200-tisíc korún a sprievodca mal vyjsť v náklade 8-tisíc kusov.
Publikácia síce ešte vonia čerstvou tlačiarenskou farbou, ale po prelistovaní si čitateľ kladie mnohé otázky. Tak napríklad stručný popis aj fotografie periel Karpát, teda drevených kostolíkov vyhlásených za Národnú kultúrnu pamiatku, síce v sprievodcovi dominujú, ale už nehovoria o tom, v ktorom z okresov sa nachádzajú obce s kostolíkmi. Turista, nepoznajúci región, by iste privítal, keby sa mohol zorientovať na mape, kam má za nimi cestovať. Mal by teda vedieť, že sa nachádzajú aj na území Svidníka a Bardejova. Na našu otázku v tejto súvislosti reagoval jeden z autorov textov a riaditeľ Regionálnej rozvojovej agentúry v Stropkove, Pavol Petra, slovami: "Kostolíky patria k histórii, sú nás všetkých. Nie je podstatné, v ktorom okrese sú." Dodal, že ide o "prvú lastovičku" pre Stropkov a jej cieľom je osloviť širokú verejnosť aj zahraničných návštevníkov. Čitateľ by očakával, hoci zo sprievodcu sa to nedozvie, že jediný kostolík v okrese Stropkov, v Potokoch, bude zvýraznený a na rozdiel od iných povedzme bude obohatený aj fotografiou z interiéru, alebo ikonostasu. No nie je to tak.
"Z viacerých dôvodov považujem túto publikáciu skôr za dezinformátora a mal by sa podľa mňa stiahnuť z obehu. Agentúry, ktoré podporujú takéto vydania z verejných financií by mali zvážiť, či už nie sú vydané kvalitnejšie, alebo aspoň posúdiť ich obsah. Sú tam chyby faktické aj gramatické, nečitateľná mapa, neviem, ako sa s tým chcú prezentovať navonok," reagoval na sprievodcu predseda Občianskeho združenia Chránime kraj pod Duklou vo Svidníku Milan Cocuľa. Jedným dychom zdôraznil, že v obsahu absolútne chýba novodobá história a keď už autori hovoria o okolí, absencia Dukly, Múzea vojenskej histórie vo Svidníku, či skanzenu celoslovenského významu je ťažko pochopiteľná. Podľa jeho názoru ide o úmyselné vynechanie susedného mesta. "Vybielil okres Svidník z okolia, z máp aj z lokalizácie pamiatok a keď hovoria o výletoch do okolia, navrhujú navštíviť predovšetkým Spiš, Levoču, Starú Ľubovňu, či Medzilaborce, akoby v bezprostrednom okolí nebolo dosť zaujímavostí. Napríklad také starobylé mesto Bardejov a známe kúpele spomínajú len okrajovo," dodal Cocuľa.
Podobný názor má aj poslanec svidníckeho mestského zastupiteľstva Cyril Dudáš (na snímke), keď argumentoval, že tvorcovia, ktorí sú zrejme posadnutí "svidníkofóbiou", pripisujú Stropkovu charakteristiku, ktorá im z historického ani geografického hľadiska neprináleží. "Stropkov so svojím okolím je podľa autorov centrom dvoch regiónov, ktoré, ako je všeobecne známe, delí Šarišský most situovaný pár metrov pred vstupom do mesta. Neviem, neviem, čo na takéto zvukomalebné označenia povedia Bardejovčania, Vranovčania... Medzilaborciam venujú značný priestor, aj keď je toto mestečko slabo prepojené na Stropkov, ale Svidník vzdialený len 13 kilometrov akoby neexistoval," mieni Dudáš a dodáva: "Mocenské záujmy roduverných Stropkovčanov prevažujú nad pragmatickosťou sprievodcu do tej miery, že z neho trčia ako slama zo sedliackych čižiem."
Na výhrady reagoval Petra. Podľa jeho slov považovali za dôležité spomenúť Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré je atraktívne, na Slovensku málo propagované a borí sa s problémami. Tiež argumentoval, že návštevník si môže vybrať, do ktorého kúta regiónu Šariša, či Zemplína sa pozrie a nevidí dôvod, prečo by v sprievodcovi nebol ponúknutý aj Spiš. "Informácií bolo veľa a nebolo ľahké vybrať tie najpodstatnejšie. Svidník nemá mať prečo pocit krivdy, nebol to zámer. Pre nás je dôležité, že informátor je na svete. Pravdepodobne ešte vydáme podrobnú mapu Domaše a okolia. Tí, čo nás kritizujú, zrejme nevedia, koľko je za tým práce."
Predovšetkým nie je ľahké získať zdroje na propagáciu tohto druhu. Stropkovčania mali tento rok šťastie, podporila ich Slovenská agentúra cestovného ruchu cez Ministerstvo hospodárstva SR. Vraj sa dostali do top 10 pri výbere kandidátov na podporu tohto projektu. Otázkou je, ako autori šancu využili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš