v zmenách, ktoré nabrali rýchle tempo. Zdá sa, že minister zdravotníctva Rudolf Zajac v metodických pokynoch hovorí slovenčinou, ktorú nie všetci lekári chápu rovnako. Napríklad také predpisovanie počtu balení liekov na jeden recept. Podľa vyjadrení ministra, pokyn nebol pochopený správne a zdôraznil, že pre chronických pacientov lekár môže predpisovať aj viac balení na jeden recept.
Zaujímalo nás teda, ako pokyn pochopili v Prešove a oslovili sme regionálneho koordinátora Asociácie súkromných lekárov (ASL) pre okresy Prešov a Sabinov MUDr. Dušana Liptáka. "Samozrejme, že chronickým pacientom predpisujeme na recept aj viac balení. Lenže má to aj druhú stránku mince. Pacient si musí za lieky doplácať a pri väčšom množstve, keď ide o doplatok takých 700 - 800 korún, v lekárni napokon toto množstvo odmietne, alebo žiada lacnejšiu náhradu," povedal nám D.Lipták narážajúc na sociálnu situáciu v regióne.
Jednoznačne je však za to, aby pacient zaplatili dvadsaťkorunáčkou pri každej návšteve lekára, aj keď si ide dať len predpísať lieky. Podľa jeho slov návšteva nikdy nie je bez konzultácie, zmerania tlaku či iných rád popri užívaní liečiv.
Na druhej strane upozornil aj na to, že každý rok sa zvyšujú režijné náklady. Naznačil tiež, že výrok nového prezidenta Slovenskej lekárskej komory o tom, že lekári sa pri úhradách a pohľadávkach každý deň pohybujú na hrane kriminality, nie je len fámou. Ako argument použil nečakané výdavky v podobe nájomného za ambulanciu. Kým pred 2-3 rokmi platili za prenájom na odporúčanie rezortného ministerstva maximálnu cenu 250 korún za meter štvorcový plochy, neskôr 750 korún, teraz je odporúčaná cena 1 500 korún. Mnohí správcovia objektov túto možnosť okamžite uplatnili. Popri zvyšovaní nákladov za energie a vodu je tento výdavok nie nepodstatnou časťou mesačných nákladov. Mimochodom, ročný nájom s režijnými nákladmi v priemernej ambulancii je okolo 150-tisíc korún.
Zaujímalo nás tiež, ako sa ambulancie praktických lekárov vyrovnajú s tým, že stratili aj príjem za vystavenie tlačiva práceneschopnosti. Od 1. februára by už zaň pacient nemal platiť. Túto povinnosť na seba prevzala Sociálna poisťovňa (SP). "To je pre mňa novinka. Pokiaľ viem, tak tu ide o cenové opatrenie platné od januára s tým, že za péénku vydanú na tlačive Sociálnej poisťovne má zaplatiť pacient priamou platbou. Sociálna poisťovňa prepláca len výkony, ktoré objedná v súvislosti s vyšetrením pacienta na dôchodok, alebo jeho prehodnotenie, prípadne iné konzultácie," povedal.
Podľa našich informácií toto opatrenie o neplatení z vrecka pacienta skutočne platí a súvisí so zákonom o dôchodkovom starobnom poistení. Podľa neho by mal pacient lekárovi zaplatiť 30 korún len za potvrdenie o trvaní dočasnej práceneschopnosti, čo SP nie je povinná uhrádzať. Ide teda o tlačivo, ktoré sa v prípade dlhšej péénky vydáva k 15. dňu v mesiaci alebo na jeho konci pre potreby zamestnávateľa. Otázkou je, akú sumu bude lekárom platiť SP. V minulosti išlo o 13,50 za vystavenie tlačiva, a keďže sa to lekárom videlo málo Ministerstvo zdravotníctva SR neskôr určilo taxatívnu sumu 30 korún. Teraz rezortné ministerstvo na cenové opatrenie nemá vplyv a malo by to pôvodné zrušiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš