slovenskou
manželkou Erikou nové fitnes centrum. Tvrdí, že na Slovensko neprišiel zarobiť, ale pomáhať. Fitnes centrum má svetový šampión vo Švédsku a jedno zavrel v americkom Los Angeles. Žije v Paríži a tvrdí, že ho už má dosť. V Prešovom pôsobí od septembra. "Máte tu najkrajšie ženy a najkrajších mužov na Slovensku. Nepáči sa mi a je na škodu fakt, že tu strašne veľa ľudí fajčí a pije. Svojím fitnes centrom chcem priniesť medzi Prešovčanov kultúru. Som si vedomý, že len ja sám na to nestačím, niekto ale musí začať. Slovenskí muži sú vysokí, majú potenciál byť svetovými šampiónmi, potrebujú pomocnú ruku," povedal.
V západnom svete je podľa francúzskeho podnikateľa samozrejmosťou odstraňovanie detailných nedostatkov prevádzky v podnikaní priebežne. Úrady fungujú tak, aby každý mohol začať podnikať čo najskôr. U nás musí za každým papierom čakať. Podnikateľské facky na Slovensku schytal aj v súvislosti s dohodami na cenách. Tie v jeho prípade rastú, len čo ukáže svoju schopnosť platiť v hotovosti a hneď. So slovenskou podnikateľskou realitou sa stotožnil. "Nechcem si robiť nepriateľov, chcem pôsobiť pozitívne v každej oblasti. Všetko je o komunikácii a dohode," tvrdí.
Marco váži 125 kilogramov, je vysoký dva metre, jeho pleť nie je typicky biela. Zaujímalo nás, či sa za rok na Slovensku dostal do situácie, keď by na neho niekto
zaútočil. "Zatiaľ sa mi to nestalo, rešpektujú ma takého, aký som. Stal som sa už obeťou krádeže. Ukradli mi svetlo z reklamy," odpovedal s úsmevom. Prípadné konflikty, ktoré nemôže napriek svojej telesnej veľkosti vylúčiť, nemieni riešiť silou. "Skôr, než by som musel použiť silu, uvažujem rozumom. Ako bývalý majster sveta by som však ruky a nohy v boji vedel využiť znova."
Psychológiu v riešení problémových situácií pred použitím sily využíval aj ako osobný strážca v Los Angeles. "Tejto práci som sa v minulosti venoval, pretože šport nevynáša toľko, aby sa z toho dalo dobre žiť." Za sebou má aj päť rokov v pozícii žoldniera, v armáde pôsobil ako parašutista. Umenie thajského boxu svetového šampióna je zvečnené vo viacerých filmoch obľúbených aj na Slovensku. Niektoré sú chronicky známe, hereckou dráhou sa však nechváli. Druhý titul majstra sveta v thajskom boxe získal v roku 1992. O tri roky neskôr so zápasením definitívne prestal. "Začal som sa báť. Mám aj svoj vek," doložil.
Počas kariéry poznal strach len pred zápasom. "V boji sa stratil, prerástla ho snaha vyhrať. Všetky víťazné zápasy som skončil knock-outom." Veľa porazených poslal z ringu priamo do nemocnice. Polročná hospitalizácia po poslednom zápase ho odradila od ďalšieho boja. "Úder nohou, ktorý thajský box využíva, je veľmi silný." Celé svoje športové pôsobenie má postavené na poctivom tréningu, bez podporných látok ako anaboliká a testosterón. "Ľudia, ktorí to berú, neveria sami sebe. V živote som nič nepoužíval. Nepijem ani proteínové nápoje. Som úplne naturálny," dodal.
Dnes trávi Marco na Slovensku desať dní do mesiaca. Je pravdepodobné, že sa tento čas predĺži. "Budem žiť na Slovensku, ale mentalitou ostanem stále Francúzom. Rešpektujem aj slovenskú mentalitu." Veľký rozdiel medzi oboma národmi vidí hlavne v ženách. Aj Francúzsky aj Slovensky sú krásne. "Slovenské ženy sú však voči mužom veľmi prísne. Držia mužov nakrátko. Moja žena je zo Slovenska, ale je Francúzka. Keby bola typickou Slovenkou, rozviedol by som sa s ňou." Chutia mu slovenské halušky s bryndzou aj tvarohom. "Milujem slovenský mak. Vo Francúzsku je mak úplne zakázaný, neexistuje tam." Kultúrne mu zo Slovenska k srdcu prirástla skladba Psy sa bránia útokom, hoci nerozumie textu, tvrdí, že je dokonale precítený. Počúva ju takmer denne, doma aj na cestách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš