kandidátom. Bola by to opäť veľká tragédia. Nezabrzdil by síce proces integrácie do Európskej únie a NATO, ale mohol by byť zahraničím izolovaný, ako kedysi rakúsky prezident Kurt Waldheim," uviedol Michal Kováč v Prešove, kde sa v stredu zúčastnil cyklu Jour-Fixe organizovanom Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku.
„Nech už bude prezidentom ten alebo onen, politický kurz krajiny nemôže zmeniť. Môže ho však pribrzdiť, poškodiť dobré meno krajiny," povedal Michal Kováč, podľa ktorého sú blížiace sa prezidentské voľby dôležitejšie pre vnútornú politiku než zahraničnú.
Pred piatimi rokmi sa Michal Kováč vzdal prezidentskej kandidatúry a podporil kandidáta vládnej koalície Rudolfa Schustera. Pri nedávnom rozhovore nám povedal, že sa zatiaľ nebude vyjadrovať k tomu, komu dá svoj hlas, keďže nepoznal všetkých kandidátov. Dnes sú verejnosti všetci známi. Spýtali sme sa ho preto, či už teda má, ako prvá hlava nášho štátu, svojho favorita? „Nemám. Keby som však aj bol dnes rozhodnutý, asi by som to neprezradil. Uvažujem o Mikloškovi, Bútorovi, Kukanovi, Schusterovi," odpovedal niekdajší prezident s tým, že zatiaľ analyzuje programy a pôsobenie u spomenutej štvorice. „Ešte som sa nerozhodol."
Ako dodal, je dosť kandidátov, ktorí majú na to, aby mohli zodpovedne zvládnuť funkciu prezidenta. Nepriamo kritizoval terajšieho prezidenta R. Schustera, ktorý neustále vracia zákony späť do parlamentu. „Tiež som vracal zákony, ale len z dvoch dôvodov. Keď som bol presvedčený, že zákon je v rozpore s demokratickými princípmi alebo s Ústavou SR. Pravdaže som k viacerým zákonom mal aj vecné výhrady, ale to nebolo dôvodom na vrátenie."
Prezident by mal byť podľa Kováča morálnou autoritou a dobrým vlastencom. Podotkol, že „nie je dobrým vysvedčením, že vláda nepostavila spoločného kandidáta". Vyjadril sa aj k téme porovnávania premiéra Mikuláša Dzurindu s expremiérom Vladimírom Mečiarom. Ich podobnosť je podľa jeho názoru „absolútna nepravda".
M. Kováč predstavil na Jour-Fixe aj novú publikáciu Petra Juščáka Michal Kováč a jeho bremeno s podtitulom Esej o prezidentovi Kováčovi a o nás takých, akí sme. Je to už o druhá kniha podobného druhu po publikácii Nový štát a jeho prvý muž, ktorú vlani v marci vydali bývalí pracovníci Kancelárie prezidenta SR. „Osobne považujem za veľmi dôležité, že Slovensko bude mať niečo o období, kedy vstúpilo do novej etapy svojho rozvoja," povedal 'objekt' knihy M. Kováč. „Je dobré, keď sa tak významné obdobie pomerne včas podchytí, pretože čas beží a veci sa vytrácajú z pamäte."
Autor novej publikácie Peter Juščák napísal predtým dve poviedkové knihy a dva romány. Kniha o prvom slovenskom prezidentovi vznikla zo zaujímavého popudu, „keď som pracoval na knihe o zavlečených do sovietskych táborov a vzápätí som bol účastníkom tej zvláštnej demokracie, ktorá sa tu začínala budovať". Pri písaní knihy nehľadel iba na prezidentovu osobu, ale aj na všetkých občanov Slovenska, kto sú a prečo sa správajú tak, ako sa správajú. „Prezident, sotva nastúpil do funkcie, sa stal terčom nevyberaných, nekultúrnych útokov. V tom čase, keď boli najsilnejšie, som si uvedomil, že sme svedkami jednej neuveriteľnej drámy, aká v Európe nemá obdobu. To ma donútilo k tomu, aby som sa pozrel na to, kto vlastne prezident Michal Kováč je," dodal P. Juščák, ktorý knihu spolu s M. Kováčom pripravoval asi dva a pol roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš