čo všetko môžu cestári od technológií použitých v tuneli čakať. Slovenská správa ciest spustila päťkilometrový tunel do skúšobnej prevádzky od júla minulého roku. Pôvodne mala skúška trvať tri mesiace, neskôr bola predĺžená na pol roka. Obdobie skúšok sa pre vodičov využívajúcich tunelové spojenie Šariša so Spišom ničím nelíši od plnej prevádzky.
„Počas prevádzky v roku 2003 sa nám nepodarilo doladiť niektoré technologické celky tak, aby to šľapalo na sto percent," informoval nás vedúci kancelárie generálneho riaditeľa SSC Juraj Fürst. „Bohužiaľ, musím to tak povedať, sú tam ešte určité nedorobky."
Technológie použité v diele museli cestári dopĺňať a meniť počas stavby tunela. Dôvodom boli sprísnené európske normy, ktoré sa objavili až po niekoľkých vážnych požiaroch tunelov na území únie. Nedorobkami Juraj Fürst myslel zladenie použitých technologických zariadení. Žiadne z použitých neplánujú meniť.
„Technologické celky sa dolaďujú tak, aby centrálny riadiaci systém v nadväznosti na zariadenia, ktoré sú v tuneli, fungoval stopercentne, aby sa prispôsobil existujúcej premávke."
Tunel Branisko je prvým dielom svojho druhu na Slovensku. Nastaviť použité technológie je teda možné len v skúšobnej prevádzke odzrkadľujúcej dopravnú realitu. Tá slúži aj na výpočet reálnych nákladov na prevádzku tunela. Prevádzkové náklady sa snaží SSC zoptimalizovať tak, aby funkcia tunela nebola obmedzená. „Všetky zariadenia musíme zoptimalizovať aj z pohľadu prevádzkových nákladov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš