úradovní. Nie však starosta Medzian Jozef Kipikaša. Ten totiž tvrdohlavo ostal gazdovať vo svojej dedine sám aj s novými povinnosťami. Nejavili sa mu problematické a reálny život potvrdzuje, že je to pravda.
Keď sme sa zaujímali, ako zvládol napríklad prevádzku škôl, ktorá bola ešte vlani terčom kritiky zo strany niektorých zamestnancov, prekvapil nás. "U nás sa nič rušiť nebude. Do materskej školy nám pribudlo toľko detí, že už prekračujeme kapacitu a aj do základnej školy sa nám teraz zapísalo dosť prvákov," uviedol richtár Kipikaša. V súčasnosti je totiž v materskej škole zapísaných 35 detí a stále je záujem o umiestnenie, no terajšie predškolské zariadenie v starom rodinnom dome má kapacitu 20 detí. Starosta preto uvažuje o výstavbe novej škôlky. "Isté prípravné kroky sme už urobili. Pracuje sa na projektovej dokumentácii, rozpočte a zhruba v apríli by sme chceli požiadať o územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Ešte tohto roku by sme chceli mať aspoň hrubú stavbu s kapacitou 40 detí."
Ako sme sa dozvedeli, stavať by sa malo v terajšom areáli predškolského zariadenia, teda na obecnom pozemku a Kipikaša sa nebojí ani financovania. Obecný úrad totiž prevádzkuje stavebnú firmu a skúsenosti obyvateľov obce, ktorí v rámci malých obecných služieb pomáhali pri výstavbe nájomných bytov, teraz zužitkujú znova pri stavbe škôlky. Podľa Kipikašu budú najdôležitejšie zdroje na stavebný materiál a tie vyriešia pravdepodobne formou úveru. Odhaduje, že náklady na materiál sa budú pohybovať na úrovni 1,5 až 2 milióny korún.
Tento starosta sa nebál ísť do rizika ani pri výstavbe 37 nájomných bytov, ktoré vlani s podporou Štátneho fondu rozvoja bývania dokončili a odovzdali do užívania. Možno aj vďaka nim teraz prichádzajú do obce mladé rodiny s deťmi aj z okolia. "Uprednostnili sme starších a osamelých ľudí z obce a nechávame pre nich aj istú rezervu. Keď hovoríme o rezerve, v jednom z bytov nechávame priestor na ošetrovanie alebo rehabilitáciu starších občanov v prípade potreby. Šancu sme dali aj mladým rodinám. Prišli k nám z okresov Svidník, Košice, ale aj z okolitých dedín s tým, že sme im ponúkli nájomnú zmluvu na tri až päť rokov, teda na čas, kým si vyriešia svoju bytovú situáciu," povedal nám Kipikaša.
Mimochodom, niet divu. Nájomné napríklad v jednoizbovom byte sa aj po zvýšení cien za energie, vodného a stočného pohybuje na úrovni 2 500 korún. Ako richtár poznamenal, ozvali sa mu už aj agentúry a nadácie, ktoré prejavili záujem prevádzkovať tento nový obytný dom. Keď mu však predložili návrhy a zistil, že nájomné by sa predražilo, odmietol ich.
Zároveň nám potvrdil, že niektorí z nových obyvateľov sa už začínajú informovať o podmienkach získania stavebných pozemkov, ktorých má obec k dispozícii 254. Tie starosta prezieravo začal pripravovať už pred rokmi, o čom svedčí aj niekoľko rozostavaných domov.
Medzany zažili obdobie stagnácie a úbytku obyvateľstva, ale za posledné roky sa vďaka novým podmienkam situácia obrátila. V súčasnosti v obci žije 579 obyvateľov a je predpoklad, že ich počet bude trvalým usádzaním sa mladých rodín narastať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš