zastupiteľstva vystúpil poslanec Jozef Baláži s viac než štvrťhodinovým príspevkom týkajúcim sa jeho majetkového prevodu. Žiadal o odpredaj nebytových priestorov v obytnom dome na Dargovskej 7 a 8, ktoré mal od mesta v nájme na prevádzku Psychosociálno-rehabilitačného centra. Jeho návrh nebol mestským parlamentom akceptovaný, nehlasovalo sa o ňom.
V súvislosti s týmto článkom sa do redakcie ozvali vlastníci bytov na Dargovskej, ktorí tvrdia, že s prevádzkou v bytovke majú zlé skúsenosti. Jozef Baláži získal nebytové priestory na základe zmluvy o prenájme v roku 1998, bezplatne na dobu piatich rokov. Mesto Prešov podpísalo zmluvu s MUDr. Jozefom Balážim zastupujúcim Psychosociálno-rehabilitačné centrum, na päť rokov podpísaná zmluva skočila svoju platnosť 1. 10. 2003. Podľa zmluvy bol nájomca oprávnený užívať nebytový priestor len za účelom prevádzkovania centra a neprenajímať tretej osobe. Išlo o prízemie obytného domu s celkovou rozlohou 375 metrov štvorcových (z toho obytná plocha 310,5 metrov štvorcových).
Pavol Drotár býva na Dargovskej č. 7 už 22 rokov. Ako tvrdí, kým na prízemí fungovali jasle, v bytovke bol pokoj a neboli žiadne problémy. Tie začali, až keď si J. Baláži zriadil v priestoroch Psychosociálno-rehabilitačného centra vývarovňu. Podľa zistení P. Drotára sa vo vývarovni nevarilo iba pár porcií pre zamestnancov a klientov centra, ale okolo 250 obedov. "Keď sme vyvesili bielizeň na balkón, tak po zvesení páchla za mäsom, knedľami, zemiakmi. Nehovoriac o tom, že sa v byte nedalo poriadne vetrať," vraví. Na prízemí, kde sa vyvárali obedy, nemali lapač tukov, iba sčasti nefunkčné a hlučné odsávacie zariadenie. Starý odsávací komín z vývarovne ide po fasáde k miestam, kde sú spálne. Tvrdí to Pavol Drotár, ktorý tiež konštatoval, že v šachte objavili potkana, čo nám potvrdil i ďalší sused. Nájomníci sa obávajú, že potkanov lákala práve vývarovňa. Na prevádzku nebytových priestorov podali niekoľko sťažností, dožadovali sa aj zrušenia nájomnej zmluvy.
"Na základe vašej sťažnosti na porušenie objemu pripravovaných jedál, ktorého dôsledkom bolo výrazné zvýšenie hluku a zápachu z tejto prevádzky, došlo k šetreniu danej situácie zo strany Okresného úradu v Prešove, odboru živnostenského podnikania a ochrany spotrebiteľa, ako aj zo strany štátneho okresného hygienika. Po posúdení situácie odborom živnostenského podnikania a hygieny bola táto sťažnosť zo strany uvedeného odboru považovaná za neopodstatnenú, avšak štátny okresný hygienik po vykonaní hygienickej kontroly zistil opakované porušenie objemu prípravy a spôsobu výdaja jedál," píše v jednom oznámení (14. 4. 2001) vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Mestského úradu v Prešove Anna Hrustičová a dodáva, že voči prevádzkovateľovi bolo začaté správne konanie. Nájomníci ale tvrdia, že o jeho výsledkoch sa už nič nedozvedeli. Podľa hygieny sa robilo na Dargovskej viac než 50 obedov, ale vyvárali sa aj pre zdravotné stredisko Reimanus a bolo ich v priemere sto denne.
Výmen listov a rokovaní zažili obyvatelia z Dargovskej viacero. Už na rokovaní s Andrejom Kaščákom z kancelárie mestského prednostu v Prešove (25. 8. 2000) žiadali vyriešiť viacero sporných záležitostí. Okrem spomínaného údajného nedodržiavania technických noriem vo vývarovni sa týkali aj ďalších problémov, napríklad užívania pivničných priestorov či revízií vody a elektriny. "Súčasný stav je taký, že vo štvrtom kvartáli 2003 vykazujeme po odpočte studenej vody rozdiel 35 metrov kubických. Vodomery sú podružne inštalované v nebytových priestoroch, ale kto a kedy vykonáva odpočet, nám nie je známe. V júli 2003 vznikol odpojením sa od ústredného kúrenia ďalší problém, keďže dolné priestory sa nevykurujú a tým nájomníkom vzniká vyššia spotreba plynu na vykurovanie svojich obytných priestorov," nazdáva sa P. Drotár. Spolu s ďalšími obyvateľmi z Dargovskej požadovali, aby "meranie teplej a studenej úžitkovej vody pre nebytové priestory v obytnom dome bolo samostatne realizované, aby tento odber nebol realizovaný cez merače, ktoré slúžia pre vlastníkov bytov".
Podľa stanoviska vodární a kanalizácií "odber vody pre Psychosociálno-rehabilitačné centrum a vývarovňu je napojený pred vodomerom pre obyvateľov a je samostatne meraný a fakturovaný". Pavol Drotár však toto tvrdenie považuje za "zavádzajúce a nepravdivé".
Verí, že ukončením platnosti zmluvy dôjde k ukončeniu prevádzky v pivničných priestorov. "Nemám nič proti doktorovi Balážimu. Keď chce podnikať, nech podniká, súcitím s podnikateľmi, lebo sám som jedným z nich a viem, čo všetko to obnáša. Ale v žiadnom prípade nie v bytovke. Tam taká prevádzka nepatrí," dodáva Pavol Drotár.
MT: J. Baláži: "Všetko bolo v poriadku"
"Nemám s nimi spor," reaguje na slová vlastníkov bytov tlmočené Pavlom Drotárom Jozef Baláži a zdôrazňuje, že je v spore s mestom Prešov a nie s nimi. Zároveň hovorí, že on je nájomník, teda partnerom pre vlastníkov bytov je mesto. "Toto, čo oni tvrdia, je pasé, lebo v súčasnosti tam žiadna takáto prevádzka nie je," hovorí poslanec. Informácie P. Drotára považuje za nepodložené. "Na odsávanie vedie z kuchyne funkčný komín, je tam urobená vzduchotechnika," pochybuje o tom, že by prevádzka spôsobovala zápach. Takisto bol, hovorí, dodržaný počet jedál. Rovnako spochybňuje možnosť, že by bol nekalo napojený na spoločné energie. Podľa jeho slov to kontrolovali odborníci zo Spravbytu spolu s vlastníkmi bytov a existuje o tom zápis. "Je pravda, že keď tam boli jasle, boli tak napojené. Akonáhle oni prešli na meranie na kubíky, tak sa to upravilo tak, aby mali vlastné meranie. Takisto je osamostatnená elektrina i kúrenie."
Problém tkvie podľa Balážiho v tom, že si voči mestu uplatnil predkupné právo. Vlastníci bytov sú, ako tvrdí, v druhom rade na predkupné právo, preto ho "chceli už skôr dostať von, aby si priestory mohli odkúpiť". Podotýka, že o predkupné právo mohli žiadať od júla 1997 do februára 1998, kedy už jasle nefungovali, a tieto mestské priestory neužíval nikto.
Prevádzka je momentálne nefunkčná, Baláži čaká, ako sa vyvinie situácia s odkúpením priestorov. Momentálne je totiž s mestom Prešov v súdnom spore. Tvrdí, že mesto porušilo rokovací poriadok, keď nehlasovalo (ešte v novembri) o jeho majetkovom prevode, hoci bol v programe, čo mu potvrdil aj hlavný kontrolór. Od 1. 1. 2004 totiž poslanec nemôže od mesta odkúpiť mestský majetok. Z toho dôvodu podal žalobu ešte 30. 12. 2003. Teraz teda čaká na rozhodnutie súdu, dovtedy s priestormi nemôže nik hýbať. A prečo sa na zastupiteľstve obhajoval sám? "To je môj spor s mestom, nechcel som preto, aby to bolo spájaná s KDH," tvrdí. Baláži je členom poslaneckého klubu KDH. V hnutí však nie je. V rokoch 1990 až 1998 bol mestským poslancom za DS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš