informovali, nehnuteľnosť zrovnali so zemským povrchom nájomníci tejto štvrte. Stavebný materiál v prázdnej bytovke postupne rozobrali a rozpredali. V krátkej dobe ide o v poradí už druhý obytný dom, ktorý takto zlikvidovali.
Polícia na podnet miestneho bytového družstva začala s postupnou obhliadkou jednotlivých bytov. "Jeden z nájomníkov je uznaný vinným za poškodzovanie cudzej veci," popísal riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Krompachoch npor. JUDr. František Puškár čiastočný úspech, ktorý snáď zabrzdí rozkrádačské aktivity obyvateľov štvrte. Páchatelia, ktorí postupne rozobrali spomínanú bytovku, ktorá mala zostatkovú hodnotu 447-tisíc korún, sú oficiálne neznámi. Obstarávacia cena obytného domu, v ktorom sa nachádzalo 18 bytov, bola 1 836-tisíc korún.
"Bytový podnik mesta Krompachy nám predložil zoznam inventáru. Postupne vykonávame ohliadky v jednotlivých bytoch, ide však o zdĺhavé dokumentovanie," uviedol F. Puškár. Podľa slov policajného riaditeľa, takmer v každom byte chýbajú vane, umývadla a záchodové misy. Z bytoviek postupne miznú aj okná, kuchynské linky sú v dezolátnom stave. "Spomínaný nájomník spôsobil škodu vo výške 30-tisíc korún," upresnil F. Puškár. Otázne však je, či mesto Krompachy sa dočká náhrady škody. Všetci obyvatelia Baníckej štvrti sú v hmotnej núdzi, odkázaní na sociálne dávky. "Orgány činné v trestnom konaní síce škodu vyčíslia, problém však bude vymôcť peniaze," upresnil primátor Krompách Jakub Záhradník.
Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci diskutovali o probléme, čo s nájomníkmi, ktorí majú dnes už v neexistujúcej bytovke trvalý pobyt. Ako vyskytlo, v Krompachoch vládne, čo sa týka trvalých pobytov poriadny chaos. "Všetci tušíme, kde nájomníci v dnes už z neexistujúcej bytovke bývajú. Poväčšine všakovakým spôsobom v inej lokalite mesta kúpili dom. Keď si chcú túto nehnuteľnosť zaevidovať ako svoj trvalý pobyt, musia mať list vlastníctva a kúpnopredajnú zmluvu. Tu nastáva zádrh. Pôvodný majiteľ tieto dokumenty nevydá, pretože kupec nevyplatí dohodnutú sumu," popísal začarovaný kruh v Krompachoch J. Záhradník. Ako ďalej povedal, prednedávnom sa v Krompachoch narodilo dieťa a jeho rodičia majú trvalý pobyt v neexistujúcej bytovke.
Krompašský primátor z tejto situácie viní zákon o evidencii obyvateľstva. "Ide o legislatívnu dieru," domnieva sa. Kým v minulosti musel každý, kto menil bydlisko, informovať o tejto zmene príslušný úrad do troch dní, dnes nehrozí žiadna sankcia, ak sa táto povinnosť nedodrží. "Spôsobuje nám to problémy, napríklad pri vyrúbavaní poplatkov za zber a odvoz domového odpadu," popísal J. Záhradník. Magistrát plánuje cestou Združenia miest a obcí Spiša osloviť parlament, aby sa zaoberal týmto zákonom. "Určite nie je naše mesto jediné na Slovensku, ktoré má takýto problém. Musí sa to vyriešiť. Alebo sa budú rodiť deti do neexistujúcich bytov?" vyjadril sa krompašský poslanec Igor Cuker.
Na Baníckej štvrti sa celkovo nachádzajú ešte štyri bytovky, v každej z nich je po osemnásť bytov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš