zákona o správnych poplatkoch od 1. januára. Po zmene od januára tohto roka za udelenie štátneho občianstva, ak o to požiada bývalý slovenský alebo československý občan zaplatí 500 korún. Ak o udelenie slovenského občianstva požiada občan Českej republiky, narodený po 1. januári 1993, zaplatí 500 korún. Za prepustenie zo štátneho zväzku SR zaplatia osoby staršie ako 18 rokov jednotne 20-tisíc korún bez ohľadu na stupeň vzdelania. Deti do 15 rokov zaplatia 5-tisíc korún, od 15 do 18 rokov 10-tisíc korún. Ak dochádza k prepusteniu zo štátneho zväzku SR v súvislosti s udelením štátneho občianstva ČR, žiadateľ zaplatí 500 korún. Novela obsahuje aj výnimku pre osoby staršie ako 65 rokov a invalidných dôchodcov. Tí za prepustenie zo štátneho zväzku SR nemusia platiť žiadne poplatky. V prípade, že sa prepusteniu zo štátneho zväzku nevyhovie, vtedy sa poplatok vráti.
Pri udeľovaní slovenského občianstva iným štátnym príslušníkom vyvstal na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove problém v súvislosti so žiadateľmi z Číny. Pre udelenie štátneho občianstva SR pre cudzinca je potrebný jeho 5-ročný trvalý pobyt na území SR, znalosť slovenského jazyka a bezúhonnosť. Žiadosť sa podáva na KÚ, pretože sa overuje pravosť osobných a matričných dokladov. O udelení občianstva už rozhoduje Ministerstvo vnútra SR. Občania čínskej národnosti, napriek tomu, že neovládajú slovenský jazyk, dostávajú občianstvo SR, pretože podľa zákona spĺňajú podmienku ekonomického prínosu pre našu krajinu.
KÚ v Prešove dostal list prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí SR z veľvyslanectva SR v Pekingu. Píše sa v ňom, že na základe poznatkov z výkonu konzulárnej činnosti zastupiteľského úradu v Pekingu za rok 2003 štátne občianstvo SR získali osoby čínskej štátnej príslušnosti, ktoré mali povolený prechodný alebo trvalý pobyt na území SR, kde sa zdržiavali od 3 do 5 rokov, čo je krátka doba na získanie občianstva SR. Zastupiteľský úrad v Pekingu už zaznamenáva priamu reakciu na pomerne bezproblémové získanie občianstva SR čínskymi žiadateľmi. Zvyšujú sa žiadosti na prechodný pobyt v SR za účelom zlúčenia rodiny. Deti, ktoré nikdy neboli v SR, majú právo prisťahovať sa k rodičom, ktorí majú v SR trvalý pobyt.
Podľa slovenského zastupiteľstva v Pekingu bolo niektorým osobám čínskej národnosti udelené slovenské štátne občianstvo skôr, ako povoľuje zákon a navyše je podozrenie, že čínski občania predkladajú slovenským úradom dokumenty, ktoré nemusia byť pravé. Niektoré matričné doklady môžu byť falšované, preto by nemali byť uznané slovenskými orgánmi. Naše zastupiteľstvo v Pekingu vypracovalo popis, ako majú tieto dokumenty vyzerať.
V posledných prípadoch čínskych žiadateľov o slovenské občianstvo prešovský KÚ využil na posudzovanie predložených dokladov znalcov, ktorí ovládajú čínsky jazyk. V jednom prípade zistili, že predložené dokumenty nespĺňajú požadované kritériá a žiadateľa vyzvali o predloženia nových dokladov, ktoré si musia vybaviť vo svojej krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš