preplnenej sále starosta Ján Kočiščák odpovedal na rôzne otázky občanov a členov zastupiteľského zboru, ale najostrejšiu diskusiu vyvolala požiadavka poslancov i občanov o konkrétne vyčíslenie vlaňajšej ročnej uzávierky obce a súdny spor s bývalou pracovníčkou obecného úradu. Debata, ktorá sa nezaobišla bez invektív z oboch strán, vyústila do návrhu poslanca Pavla Džačovského na vyslovenie nedôvery starostovi. Hlasovanie poslancov dopadlo v neprospech starostu J. Kočiščáka. Aj keď nič nevyriešilo, pretože takémuto aktu musí predchádzať petícia občanov a následné obecné referendum, poslanecká iniciatíva poukázala na dlhotrvajúce spory medzi hlavou obce a poslancami a doslova na stratu dôvery starostu u svojich poslancov.
Občania pri rozpočtovej uzávierke chceli vedieť konkrétne veci, ale v podstate po polhodinovom čítaní položiek mali stále pocit, že nedostali odpoveď. Zasiahol starosta: "Oni vedia veľmi dobre, aj jedna účtovníčka, aj druhá, aj tretia, že platí zákon o rozpočtových pravidlách (reagoval na žiadosti žien z obce, pracujúcich s účtovníctvom, ktoré chceli údaje, koľko sa platí za osvetlenie, odpad a pod. - pozn. red.) Zákon sa musí dodržiavať, preto to kontroluje auditor. Ale neviem, čo im chýba. Vedia, že to musí sedieť na 10 halierov. Neviem, aký to má zmysel a prečo sa o tom rozprávame. Kedykoľvek môže hocikto prísť a opýtať sa, koľko nás stojí verejné osvetlenie a ďalšie veci. Ešte nikdy sa nestalo, že by som niekoho vyhodil. Dokonca ani ja s tým nerobím, ale účtovníčka."
Poslanci na čele s P. Džačovským a P. Karaffom sa pochytili so starostom, ktorý vraj pozastavil poslanecké odmeny, lebo neschválili odmeny jemu, ďalej mu vyčítali, že im nedovolí zobrať si zápisnice z rokovaní zastupiteľstiev, čo si podľa starostu na začiatku volebného obdobia neschválili.
Jedna pani z pléna sa ozvala: "Mám pocit, že každá schôdza zastupiteľstva prebieha tak ako teraz..." Starosta sa chytil: "Problém je v tom, že som prepustil pani Kočiščákovú (bývalá ekonómka úradu - pozn. red.). Chceli rokovať o mojej právomoci. O pracovnoprávnych vzťahoch rozhoduje jedine starosta ako štatutár. Obecné zastupiteľstvo k tomu nemá čo povedať. Od januára 2003 sme na každom zastupiteľstve rokovali o pani Kočišákovej, pretože som ju prepustil!"
Ďalší občan zlostne skríkol: "Tak prečo si ju prepustil?!"
Viera Kočiščáková sa zrazu zdvihla a povedala: "Dvanásť rokov som robila na obecnom úrade. Slúžila som aj vám, občanom. Čo som také urobila, že som dostala paragraf 68, odstavec 1, písmeno b.? Viete, čo to znamená?"
Starosta: "Okamžité skončenie pracovného pomeru."
V. Kočiščáková prečítala: "Zamestnanec fyzicky napadol vedúceho zamestnanca a spôsobil mu zranenie, zamestnanec je absentér, zamestnanec počas pracovnej doby chodil sústavne pod vplyvom alkoholu..."
Starosta: "Čo ty tu teraz rozprávaš?!"
V. Kočiščáková: "Toto čítam, čo si mi dal! Paragraf 68! Keď som prišla na úrad práce, myslela som si, že spadnem z nôh!"
Starosta sa rozhodol priniesť z kancelárie znenie jej výpovede.
Ona pokračovala vo vysvetľovaní ľuďom: "Na úrade práce mi povedali, že budem mať veľký problém zamestnať sa, bude mi krátená podpora a nemusím ju dostať. Mala som veľké problémy. Odporúčali mi, aby som sa skontaktovala so starostom, a požiadala ho, aby zvážil ešte raz svoje konanie, či si ozaj zaslúžim ten paragraf. Prišla som 3. januára, mali prvé zasadnutie zastupiteľstva a žiadala ho, žiaľ, bol nekompromisný, trval na svojom. Podala som sťažnosť na inšpektorát práce, tam mi potvrdili, že starosta obce nekonal v súlade so Zákonníkom práce. Dal mi porušenie pracovnej disciplíny, ale nedal sa mi vyjadriť k tomu, čo som vlastne urobila a či je to pravda. Z ničoho nič hodinová výpoveď! Na inšpektoráte práce mi poradili, aby som sa obrátila na súd. To som urobila, spor som vyhrala, súd vyhlásil starostovu výpoveď za neplatnú a potvrdil, že môj pracovný pomer naďalej trvá. Zatiaľ som zamestnankyňa obce, lenže nastal tu problém, lebo medzitým zamestnal pani Džačovskú a teraz je jedna z nás nadbytočná. Pred pár dňami som opäť dostala výpoveď pre nadbytočnosť. Necítim sa nadbytočná, ale ja sa so starostom už ťahať nebudem. Je to na zvracanie takýto spôsob jednania."
Starosta prečítal z jej spisu: "Dňa 5. 12. 2002 bolo zistené, že ste porušila zákon o štátnej službe..., čo hodnotíme ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom. V dôsledku toho... končíme s vami okamžite pracovný pomer... Porušenia pracovnej disciplíny ste sa dopustili 25. 10. 2002..."
Strhol sa šum a z neho zaznelo od manžela V. Kočiščákovej: "Ja by som sa na tvojom mieste hanbil!"
Starosta: "Ja sa nemám za čo hanbiť!" Nakoniec prezradil, že išlo o porušenie mlčanlivosti. Postupne sme sa dozvedeli, že V. Kočiščáková mala vraj odovzdať kópiu platového dekrétu starostu poslancovi Karaffovi, čo on poprel. Platový výmer poslanec Karaffa čítal na verejnom zhromaždení v októbri 2002 a potom prišla Kočišákovej výpoveď.
Starosta si najal právneho zástupcu za 48-tisíc korún, ale poslancom o tom nepovedal, hoci mali hneď potom zastupiteľstvo. Bolo to v decembri, schvaľovali rozpočet na tento rok a so sumou pre advokáta nepočítali. Starosta sa odvoláva na mimorozpočtové zdroje a že je to jeho právo, naviac pripustil, že sa obec môže odvolať a rozsudok môže byť zrušený. Zbytočne pripomínal, čo všetko pre obec urobil a čo sa vybavuje, vrátane kanalizácie, keď finančné prostriedky obci odčerpajú súdne trovy a ušlá mzda cez 200-tisíc v prípade, že súd prehrajú aj druhýkrát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš