teší z pekného výhľadu na obľúbené štíty z okna bytu v podtatranskej obci Štôla. Tam tvorí a píše svoje romány. A keď môže, rád si vyjde na prechádzku aspoň do lesa. Ešte pred šiestimi rokmi bol aj s manželkou na turistickom zájazde v Alpách. Rákayovci patrili k najstarším, ale najzdatnejším turistom.
"Kamaráti sa mi smejú, že mi výlet na Kežmarský štít trvá aj jedenásť hodín. No dobre, lenže koľko ja pri tom rozjímam?! Dokážem aj tri hodiny len tak presedieť a hľadieť na obyčajný trs machu," vyznáva sa zo svojho vzťahu k tatranským velikánom.
Vo Vysokých Tatrách začínal ako lekár, ktorý sa postupne vypracoval na špičkového odborníka na liečbu pľúcnych chorôb a ťažkých onkologických prípadov. Na svojom konte má vyše stovky odborných prác. Do sveta literatúry vstúpil až po roku 1989, vydal desať beletristických kníh, väčšinou z lekárskeho prostredia. Hoci písal aj predtým, o jeho kontroverznú tvorbu, nabitú úprimným zápasom o pravdu a ľudskosť, nejavili vydavateľstvá záujem. "Viete, ja som bol odmalička tak trochu rebel. Už ako dieťa som bol prostoreko úprimný. Ak sa deti v triede chichúňali učiteľke poza chrbát, ja som jej pokojne oznámil, že jej trčí spodnička!," spomína vitálny muž, ktorý na budúci rok oslávi osemdesiatku.
Tvrdí, že začal písať, aby nejako ventiloval pretlak smutných zážitkov z lekárskej praxe. Prežíval osudy svojich pacientov a dodnes je presvedčený, že najväčšou chorobou ľudstva je "rakovina myslenia". Preto mu nedali pokoj otázky o eutanázii, etike interrupcií, o úplatkárstve či darcovstve orgánov. "Píšem s tým, že neponúkam hotové pravdy, len dávam čitateľovi čo najviac informácií, chcem, aby premýšľal a sám si kládol zásadné otázky," dodal spisovateľ, ktorému sa Tatry stali domovom a svedomie a ľudskosť najvyšším zákonom.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš